Kehtaisko hakea työtä, jos ei ihan täytä hakuvaatimuksia
Mulla ei esim. ole vaadittavaa 6 vuoden työkokemusta ellei lasketa yhteen kaikki mahd. kesätyöt jotka tosin on ko. alalta.
Ei ole ihan vastaavasta työstä kokemusta mutta melkein. Kokemusta vastaavasta työstä siis vaadittaisiin.
Uskoisin työssä kyllä pärjääväni, ainakin ajan mittaan.
Kommentit (8)
ja mies täyttää niistä 6, hän hakee paikkaa
jos nainen täyttää 9, hän ei uskalla hakea...
Hae ihmeessä, mitä menetät jos et hae?
No eihän siinä mitään kehtaamattomuutta ole, sen kun lähetät vaan. Se on niiden murhe sitten valita sopiva. Monissa paikoissa haetaan jotain superihmistä, jollaista ei oikeasti olekaan.
ja mies täyttää niistä 6, hän hakee paikkaa
jos nainen täyttää 9, hän ei uskalla hakea...Hae ihmeessä, mitä menetät jos et hae?
Tottakai haet! Jos olisit mies olisit hakenut jo...
Yleensä hakuvaatimukset ovat työnantajan puolelta sellaisia "jos tällaisen ihmisen saisimme niin pomppisimme kattoon onnesta" tyylisiä vaatimuksia.
Ainoat kaksi hakukriteeriä joissa voidaan olla hyvinkin joustamattomia ovat vaadittu kielitaito ja koulutus. Jos yrityksellä on säännöissä että tiettyä tehtävää tekevällä on oltava ylempi korkeakoulututkinto (tai jopa tohtoritason tutkinto) niin sitä ei voi ohittaa mitenkään helposti. Samoin jos kielitaidossa vaaditaan hyvää ranskankielen taitoa (koska esim. suuri osa asiakkaista/päämiehistä on Ranskasta) niin ei auta vaikka muuten olisi täysi kymppi hakijana mutta jos oleellinen kielitaito puuttuu niin muulla osaamisella ei ole väliä.
t. rekrytoija
Ainoat kaksi hakukriteeriä joissa voidaan olla hyvinkin joustamattomia ovat vaadittu kielitaito ja koulutus. Jos yrityksellä on säännöissä että tiettyä tehtävää tekevällä on oltava ylempi korkeakoulututkinto (tai jopa tohtoritason tutkinto) niin sitä ei voi ohittaa mitenkään helposti.
Paitsi jos kyseessä sattuu olemaan vähemmistövaltuutetun paikka ja hakijalla RKP:n jäsenkirja...
Teen rekrytointia työkseni ja tälläisena aikana,kun hakijoita on sata plus, sut laitetaan heti ei pinoon, ellet soita ensin ja ne kuulee, että olet hyvätyyppi, joka oikeasti haluaa oppia ne hommat.
Teen rekrytointia työkseni ja tälläisena aikana,kun hakijoita on sata plus, sut laitetaan heti ei pinoon, ellet soita ensin ja ne kuulee, että olet hyvätyyppi, joka oikeasti haluaa oppia ne hommat.
Jos jättää hakematta, niin silloin ei ainakaan saa paikkaa.
Jos olet hyvä tyyppi, sinua ei jätetä huomiotta.