G: Kehupalsta- miten sinua on kehuttu viimeaikoina?
Minun mies sanoin tänään, etten ole yhtä ryppyinen kuin eilisen yo-juhlanuoren ikäiseni äiti! Otin sen kehuna!
Mites muut? Kehut kehiin!
Kommentit (21)
Kehui että vaimonsa on vimpan päälle hyvä.
Viimeisimmäksi kuultua kavereilta ja tuttavilta (myös tuntemattomilta):
-Minulla on ihanat hiukset
-Olen kaunis
-Minulla on isot silmät
-Olen rohkea ja aito
kehui viime vikkolla hyväksi äidiksi ja vaimoksi.
Lisäksi mieheni kehuu useinkin, esim sanomalla kauniiksi, maailman parhaaksi vaimoksi jne.
Koulu ikäinen poikani sanoi kauniiksi kun laittauduin sukujuhliin (tosin sanoi myös jokin aikaa sitten että olen maailman huonoin äiti kun en taipunut hänen tahtoonsa eräässä asiassa :D )
onhan noita, miehen kanssa molemmilla tapana sanoa ääneen toisistamme hyviä asioita :) tulee aina hyvä mieli ja suhdekin pysynyt jo vuosia hyvänä.
sanoi töihin tullessani että kylläpä olet nuoren ja reippaan näköinen tänään, ei uskoisi melkein nelikymppiseksi kolmen lapsen äidiksi.
Saman kuulin potilaalta myöhemmin illalla.
Halusin vain kertoa kun yksikään ei ole sanonut mitään positiivista ulkonäöstäni (miestä ja lapsia nyt lukuunottamatta ;) yli kymmeneen vuoteen.
Järkkäsin koulun kevätjuhlat:
-upea kevätjuhla
-upea, nuorekas, kannustava, liikuttava puhe kuudesluokkalaisille
- upea laulu ja hyvinkeksityt sanat
ja paljon muutakin
pomoni tuli perjantaina työhuoneeseeni (palasin 6 viikkoa sitten töihin 1,5 vuoden äitiys- ja vanhempainlomalta - asumme ulkomailla ja tuo oli maksimi minkä saatoin olla kotona, senkin pituutta monet jo ihmettelivät, pomoni mukaan lukien) ja hän sanoi olevansa vaikuttunut siitä, miten olen ottanut työn takaisin haltuun, kuinka energinen olen, ja kuinka ei tuntuisi niinkuin olisin koskaan poissa ollutkaan. :-) Oli mukava kuulla, työpaikallani ei yleensä kovasti kehuja saa.
pyhimykseksi ja enkeliksi. Olisin odottanut vähän pontevampaa kehumista viime aikojen suoritusteni perusteella.
upeiksi.
Tein ylioppilaslakin näköisiä kakkuja.
olin meikannut aamukuudelta, ollut juhlissa koko päivän, olin sikaväsynyt, hiukset laittamatta ponnarilla jne. JA kuinka kävikään - vientiä olis ollut niin, että piti pois hätistellä. Jopa baarimikko flirttaili, mitä ei kyllä ennen ole mulle käynyt. Oppilas kehui kauniiksi, ja yöllä jopa kadulla pysäytettiin ja kehuttiin kauniiksi. Uskomaton ilta! En tiedä, mikä ihme mussa eilen oli, omasta mielestäni näytin ihan tavalliseslta. Mutta kivaltahan se tuntui.
Olin todella iloinen, sillä en juuri kehuja ole saanut.
Ja kahvilanpitäjärouva kehui vaatettani. Olin hymyssä sui loppupäivän, Edellisen kerran ulkopuolinen kehui vaatteitani tasan kolme vuotta sitten.
Sen sijaan on kiva kuulla päivittäin vierailta ihmisiltä kehuja hiuksistani ( jotka ovat hyvin epäsuomalaiset).
Toinen asia, mistä jaksan ilahtua on se, että tällaista kolmevitosta luullaan jatkuvasti kymmenen vuotta nuoremmaksi. Johtunee osittain tuosta hiusasiasta myös.
Perjantaina sain esimieheltä kiitosta poikkeuksellisen hyvin hoidetusta hommasta, josta saan (joudun) tehdä esimerkkicasen koko pohjoismaiselle organisaatiollemme.
kuinka mulla on kiltit ja hyvinkasvatetut lapset.Se kasvatus kun tuppaa nykynaisilta unohtua useinkin.Samoin ihmetellään ja kehutaan sitä kuinka tällainen 4 lapsen äiti on aina niin pirteä ja iloinen.Hymyilen paljon ja katson ihmisiä silmiin kun puhun heille.Poikkeuksia on ne kerrat kun kuljen kaupungilla eikä miesten päät käänny ja kuulu vihellyksiä tai wau.
Sukulaiset taas jaksavat ihastella hyvin hoidettua pihaamme,joka onkin ihan itse suunniteltu, ilman minkään sortin suunnittelian apua.
Töissä saan usein kuulla olevani kullan arvoinen, ja minun työpanokseni vastaa vähintään kahden ihmisen hommia, sanoi pomoni.(johon minä varovasti vitsailin että pitäisköhän se palkka kaksinkertaistaa kans)
Mieheni ihailee ja kehuu mua fiksuimmaksi koskaan tapaamakseen naiseksi, ja se on tavannut naisia PALJON.
kehuu usein että hänellä on parhaat naapurit ikinä :) vaikka minulla onkin kaksi lasta ja tasan varmasti pappara joutuu usein kuuntelemaan huutoa ja mekastusta meiltä päin.
Mua ei ole kehuttu pitkään aikaan...
Törmäsin tuttuuni, jonka olen nähnyt viimeksi 7 vuotta sitten. Hän sanoi, että minustahan on tullut kuuma.
Nauroin epäuskoisesti. Olen ylipainoinen ja kamppailen itseinhoni ja elämänmuutosprojektini parissa.
Työkaverit on tässä kahden viikon sisään kehuneet paitaa, takkia ja hiusten uutta väriä. Kuulen aika usein kehuja vaatteista, olis kiva kuulla jotain "olet kaunis", olisin todella otettu! Mies sanoo usein söpöksi seksin jälkeen, no menettelee sekin. Usein en kyllä ole söpö, kun siristelen silmiä kylppärin valossa ilman meikkiä 😳
Minua ei ole kehuttu, mutta koiraani siitäkin edestä. On kuulema komea koira.
Mies sanoi että pakko hänenkin ruveta käymään lenkillä ja punnertamaan kun mä olen niin timmissä kunnossa!!! (oikeesti oon ihan tavallinen keski-ikäinen melko-lösö-mutta-ei- ylilihava).
Työkaveri sanoi että mun kanssa on hänen mielestä kiva tehdä töitä.
Nää tapahtui tänään.
tuttavaperheelle, jolla oli kotona iso urakka edessä. Kehuivat ruokaa hyväksi ja ajatusta kivaksi.