Minkähän ihmeen takia mun äitini joka vuosi jollain tavalla muistuttaa
minua lähestyvästä hääpäivästään isäni kanssa, samoin heidän omista sekä veljeni syntymäpäivästä. Ikäänkuin kerjää onnitteluja ja muistamista vaikka muistaisin ja onnittelisin muutenkin.
Kommentit (5)
ehkä hän vain hahmottaa kalenteria merkkipäivien mukaisesti? Kun tulee tietty merkkipäivä, niin sitten ollaan vuodenkulussa siinä ja siinä.
Ei asioiden tarvitse aina olla niin syvällisiä...
Ei todellakaan kuulu läheisille joidenkin päivämäärien muistaminen. Jos haluaa onnitteluja ja lahjoja, niin muistutta ja järjestää juhlat.
Ei todellakaan kuulu läheisille joidenkin päivämäärien muistaminen. Jos haluaa onnitteluja ja lahjoja, niin muistutta ja järjestää juhlat.
Lievästi koomista. Eikö se nyt ole aikuisen ihmisen asia onnitella nimipäivänä, jos aiheelliseksi näkee eikä toisen aikuisen vahtia hänen tekemisiään ja kerjätä onnitteluja, kuten ap sanoi.
Me itse muistamme ja se on tärkeintä. Emme myöskään ala painostamaan lähipiiriä syntymäpäivästä muistuttelemalla. Ne, jotka katsovat asian omalta osaltaan aiheelliseksi, muistavat varmaan muutenkin. Jos taas asia ei liikuta yhtään, olisi se itselle ainakin kahta nöyryyttävämpää, jos vielä alkaisin kerjäämään onnitteluja.