Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

2 viikkoa, -5 kiloa =D

Vierailija
13.06.2010 |

Vielä on matkaa tavoitteeseen mutta tällainen motivoi kyllä jatkamaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

taida mitään tietään laihduttamisesta? Tuossa kilomäärässä suurin osa on nestettä, sitä paitsi turvallinen lahdutusnopeus on ½-1½kg viikossa.



http://www.tohtori.fi/?page=7990455&id=2313443

Vierailija
2/6 |
13.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

taida mitään tietään laihduttamisesta? Tuossa kilomäärässä suurin osa on nestettä, sitä paitsi turvallinen lahdutusnopeus on ½-1½kg viikossa. <a href="http://www.tohtori.fi/?page=7990455&id=2313443" alt="http://www.tohtori.fi/?page=7990455&id=2313443">http://www.tohtori.fi/?page=7990455&id=2313443</a&gt;

osa on nestettä, turvotusta on ollut huonoista elämäntavoista johtuen paljon. Tiedän laihtumisesta todennäköisesti enemmän kuin sinä, ammattilainen kun olen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä huoli. Kohta olet entisissä mitoissasi.



Kaikki, siis KAIKKI laihduttaminen on tuomittu epäonnistumaan. Kyse on ryhtiliikkeestä, ja ne epäonnistuvat aivan varmasti.



Ihmisen paino voi kyllä pudota ja siihen voi vaikuttaa itse. Näin uskon. Mutta kyse ei ole suupalojen kyttäämisestä tai itsensä kiusaamisesta ja kamppailusta mielitekoja vastaan. Jos tuntee nälkää, kyllä lopulta syö. Ja varmasti niin, että taatusti tulee syötyä koko panttaamisen edestä.



Paino putoaa, kun elintavat muuttuvat. Kaikenmoiset karppaamiset ja muut sellaiset voivat olla tilapäisesti tehokkaita, mutta terveyden yksi keskeinen lähtökohta on monipuolinen ruokavalio ja riittävä liikunta. Jos pihtaa terveellistä ruokaa itseltään ja sitten sortuu mässäilyyn, niin ei varmasti saa hyvää aikaiseksi. Riittävän usein riittävänkokoinen ateria, ettei välillä tarvitse popsia makupaloja. Ja pieni vaivautuminen liikkeelle auttavat kummasti.



Lihavuus toki johtuu liiasta energiansaannista, mutta sille taas on omat syynsä. Ja näihin syvemmällä oleviin syihin kannattaisi puuttua.



Ja kannattaako joka kiloa vahdata? Aikuinen ihminen nyt voi olla hiukan pyöreäkin, ei se maailmaa kaada. Suoranainen lihavuus on eri asia. Ja sitä nyt ei varsinkaan voiteta millään vippaskonstein. Ainoa keino on elämäntapamuutokset.

Vierailija
4/6 |
13.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletpas saanut tylyjä vastauksia. Mä olen ollut kevyellä linjalla runsaan viikon ja pudottanut 3 kg. Olen myös jo useamman kuukauden lisännyt liikuntaa, joten kiinteytymistä on tullut. On jo nyt ihana huomat, kun pöhötys kasvoista on lähtenyt, se jo kannustaa jatkamaan. Alku on mulle ollut aina hankalinta, koska joutuu vierottamaan itsensä sokerista ja herkuista.



Olen siis aina olllut normaalipainoissa, mutta nyt oli mun maksimipaino eli 68 kg, joten pitää ottaa nuo ylimääräiset pois, jotta pääsen 60 kg:n alle.



Mutta, tsemppiä sulle ja nauti saavutuksestasi:)

Vierailija
5/6 |
13.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta se lähtee! Älä välitä tästä tyypillisestä av:n latistamisesta, ikinä ei voi laihtua, jollei jostain aloita. Olen itse laihtunut viime lokakuusta n. 45kg eli n. 1,3kg / viikko, enkä takuulla aio saada noita hävitettyjä kiloja takaisin! Mukavinta tässä on se, että kilot tippuvat kuin itsestään tarkistettuani ruokavalioni ja lisättyäni liikuntaa. Ja kyllä - minulla on ollut viikkoja, jolloin paino on pudonnut jopa 2,5-3 kg / viikko. Toisaalta on ollut viikkoja, jolloin pudotusta ei ole ollut yhtään, tai jopa paino on lisääntynyt 0,5 kg! Tämä on kestävyyslaji, äläkä masennu takapakeista mutta nauti onnistumisista!

Vierailija
6/6 |
13.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä jatkoon!