Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ostakaa ihmiset kirpparilta vaatteita!

Vierailija
01.11.2009 |

harmittaa kun itse olen kokoa xl(kovaa vauhtia pienenen ;)).kirpparilla kun kiertelee niin usein löytyy tosi hyvä kuntosia,ihan kun uusia,hyvän näkösiä vaatteita,farkkuja ihan siis only,veromoda,villakangastakkeja,paitoja,toppeja juhlaan ja arkeen,siis mielettömän kivoja vaatteita ja halvalla,harmittaa kun ne on kokoa m tai s yleensä,harvoin on isompien naisten vaatteita,siis sellasia hyvän näkösiä. olen nuori 21v äiti ja ajoin kyllä tulevaisuudessa ostaa lähes kaikki vaatteeni kirpparilta kunhan pienenen hiukan ;)

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläpäin ei ole hyviä kirppareita, mutta onneksi nettikirppareilta saa mukavasti laadukkaita ja hyviä vaatteita. Käytän sitä, muuten ei olisi mahdollisuutta pukeutua merkkivaatteisiin.

Vierailija
2/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikomuksena ostaa pojalleni 98cm vaatteita. Niitä oli tosi vähän ja ne vähät oli likaisia tai rikkinäisiä. Haju oli kammottava koko kirppiksellä, tulin melkein sairaaksi. Voi mennä tovi, ennekuin käyn uudelleen, jos käyn.



Uskoisin, että eteläsuomessa on parempia kirppiksiä kuin täällä pohjoisemmassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan käsittämätöntä roskaa ylihinnoiteltuna ja niitä "ammatikseen" myyviä paljon. En ole merkkivaatteiden enkä kovin hienojen vaatteiden perään, mutta täältä ei oikeasti löydä kirpparilta kuin luistimia ;)ja ylihinnoiteltuja jättikokoisia naisten vaatteita.

Vierailija
4/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan mieluummin kaupasta. Ovat ehjiä ja puhtaita -se kirppisten haju on jotain yököttävää. Ehkä se on tuulipukukansalle yksi ja sama, minulle ei.

Vierailija
5/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

omalla kylällä aivan loistava lastentarvike kirpputori jossa ei haise :D ja on siistiä, hyvää tavaraa. Lisäksi aikuisillekkin joskus löytyy vaatetta tms :D



www villalyhty fi ;)

Vierailija
6/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

"tuulipukukansaan" jos käy kirpparilla? Mä en omasta mielestäni kuulu, vaikka onhan mulla kyllä tuulipuku lenkkeilyä, pyöräilyä ja ulkotöitä varten.



Mulla on tinkimätön oma tyyli, ja monet mun parhaista vaatehankinnoista onkin kirpparilta. Paljon löytöjä tein asuessani Virossa, siellä on todella hyviä kirpputoreja!



Olen myös innokas sisustaja, ja suurin osa meidän huonekaluista, astioista ja esim. matoista on kirpputorilta tai saatu käytettynä. En ikinä ostelisi mitään Ikean lastulevyhuonekaluja, kun saan ilmaiseksi ja halvalla vanhoja, tyylikkäitä, täyspuisia huonekaluja! Meillä on tulevaa käyttöäa varten esim. todella hieno yli 70-vuotias lastensänky!



Jos nyt jotain liikuttaa, olen akateemisesti koulutettu, ja sekä mun sisustus- että pukeutumistyyliä kehutaan usein.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä löytyy kyllä edullisesti hyvää kamaa, kun vaan jaksaa katsella.



Esim. meidän 7-vuotiaalle tytölle olen ostanut viimeksi ehkä 2v sitten uutena mitään vaatetta (kenkiä lukuunottamatta) Kirpparilta saa vitosella vaikka ja mitä!

Juurikin toissapäivänä ostin miehelle toppatakin ja kahdet housut, yhteensä 14€!

Vierailija
8/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta on todettava, että niissä on todella eroja. Meillä päin (pk-seutu) on muutaman kymmenen kilometrin säteellä runsaasti valinnan varaa. Kun käy paljon kirppiksillä, silmä harjaantuu huomaamaan kannattaako tiettyyn pöytään edes mennä katselemaan tarkemmin. Olen tehnyt paljon hyviä vaatelöytöjä.



Kannatan kirppiksiä sekä ekologisen kuluttamisen että oman talouden kannalta suotuisina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävin tänään ostamassa pojalle kaks säkillistä vaatteita:) Ja täältä pohjosestakin löytää aina välillä tosi hyviä.

Vierailija
10/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

1) Kirpparivaatteet on jo pesty useamman kerran eli tietää heti, millainen kankaan laatu on ja lisäksi myrkyllisiä väriaineita on jäljellä vähemmän.



2) Jos kaikki ostavat vain uutta, hukumme tavaraan. Kirpparivaatteet ovat ekologisia. Kannattaa ostaa vain laadukkaita ja eettisesti tehtyjä tuotteita uusina ja laittaa ne kiertoon, kun ei itse enää tarvitse



3) Rahaa säästyy todella paljon. Säästyneillä rahoilla voi ostaa laadukkaampia tuotteita (silloin harvoin kun ostaa uutta) - tai laittaa rahaa hyväntekeväisyyteen :)



4) On helpompi luopua kirpparilta ostetusta tavarasta kuin uudesta ja kalliista. Näin tavara kiertää. Jos tulee ostettua jotain turhaa, ei tarvitse potea huonoa omaatuntoa. Sen kun vie tavaran vaikkapa SPR:n kirpparille.



5) Kirpparilta voi tehdä todellisia löytöjä.





Suomessa on todella paljon siistejä kirpputoreja - ja joskus ikävän näköisestäkin paikasta voi löytää aarteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näillä tuloilla ei olisi varaa pukeutua näin hyvin, ellei voisi hyödyntää kirppisten antia. Täällä pääkaupunkiseudulla onkin tosi hyvä valikoima; suosin kirppiksiä, missä henkilöt itse ovat myymässä paikan päällä tavaroitaan viikonloppuisin. En ole huomannut mitään hajuhaittoja tms. tällaisissa paikoissa.



Suuri osahan myynnissä olevasta on sellaista, mikä itseä ei kiinnosta, mutta hyvinkin sitä aina jotain hyvää ja käyttökelpoista löytää.

Vierailija
12/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostaisi uusia vaatteita niin mistä sinne kirppareille saataisiin myytävää?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkään en oikein ehdi kirppareille, en ainakaan sellaiseen aikaan että mitää hyvää olisi enää myynnissä.



Toiseksi: ei tarvitse olla XL ettei löydä vaatetta omassa koossaan. Olen itse M-L, ja tuntuu että tarjolla on vain ihan pientä! Sovitusmahdollisuudetkin ovat yleensä niin vaivalloiset (etenkin kahden pienen lapsen kanssa) etten yksinkertaisesti jaksa sitä töiden jälkeen.

Vierailija
14/14 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kukaan ei ostaisi uusia vaatteita niin mistä sinne kirppareille saataisiin myytävää?

Olen joskus miettinyt sitä, että todennäköisesti pärjäisimme nykyisillä tavaroilla vuosikymmeniä, jos kierrättäisimme, korjaisimme ja uusiokäyttäisimme. On turha säilöä vaatteita, joita ei itse pidä mutta jotka ovat jollekin toiselle löytöjä. Rikkinäisiä ja likaisia tekstiilejä kannattaisi tuunata.

Kun ostaa uutta, tärkeintä olisi ostaa niin laadukasta, että tuotetta voi käyttää vuosikausia (mielellään vuosikymmeniä!).

On kestämätöntä valmistaa jatkuvasti uutta ja huonokuntoista tavaraa, joka on pian kaatopaikalla. Maapallomme ei kestä nykyistä kulutustamme. Mitä haluamme jättää lapsillemme perinnöksi?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi seitsemän