Nettikaupasta tilatut minymon vaatteet oli väärän kokoisia :(
On ulkomainen pulju ja mietinkin viitsinkö alkaa palautuspuuhaan.Tuleekohan raha takaisin? joudunkohan itse maksamaan vielä palautuksen postarit?
Nyt mietinkin oliskohan järkevämpää yrittää myydä huutiksessa. Ovat siis todella suloisia vaatteita tytölle koossa 128cm. menisivätköhän kaupaksi?
Miten te muut toimisitte?
Kommentit (5)
Mistä liikkeestä tilasit? Voisi olla kokemuksia, että miten kannattaa toimia.
jos ei lähipiiristä löytyisi sopivan kokoista kenelle voisi laittaa synttäri/joululahjaksi
eri kokoisia, kuin tilasit vai että vaatteet ei vastaa ilmoitettua kokoa?
Jos ensimmäinen, kannattaa yrittää sopia palautuspostarien korvaamisesta (koska vika on kaupan) jos jälkimmäinen, joudut itse maksamaan postarit (valmistajan kautta voit tietysti yrittää saada korvausta).
Itse olen aina saanut rahat takaisin myös ulkolaisista kaupoista, mutta postarit olen maksanut itse. Aika huonosti huutiksessa saa noista uusista omiaan pois.
katsoin nyt vieläkö nettikaupassa olisi samaa tuotetta siinä koossa jossa tilasin, mutta koot ovat loppuneet, joten en voi vaihtaakaan. Ei ole oma virheeni, tarkistin tilauksen. Osa vaatteista taas on arvioimaani pienempää kokoa. harmittaa kun kyseessä ei edes erityisesti ale-ostoja.
En luota omaan kielitaitooni niin, että ymmärtäisin jokaisen pikku yksityiskohdan noista palautusehdoista yms. siksikään en haluaisi palauttaa. (en tarvitse kommentteja "miksi tilaat jos et osaa kieltä")
taidan koettaa myydä eteenpäin ja tilata vastaisuudessa suomalaisista putiikeista.
Onko sulla laitta mulle kuvia ja hintapyyntöjä meilinä?
Voisin olla kiinnostunut niistäj,os olisivat meidän makuun. Tuo 128cm ois passeli koko meille.
hewoinen@gmail.com