Näin mä olen laihtunut jo 13kg:D
Mun lähtöpaino oli 72kg/168cm, söin ihan perusterveellisesti mutta ongelma oli turha pupeltaminen, kahvin kanssa, telkkaa kattoessa, illan mittaan jne. Oon nyt laihtunut 13 kg syömällä näkkäriä noiden sijaan. Syön ihan normaalin aamupalan, lounaan ja päivällisen (ruisleipää, kotiruokaa..) mutta ne ylimääräiset olen korvannut näkkärillä, kahvin kanssa otan yhtä tiettyä näkkäriä, telkkaa katsoessa napostelen toisia ja iltateellä syön kolmatta näkkärimakua, valikoimaa löytyy ja mä ainakin pystyn syömään ihan pelkiltään. Vajaassa kolmessa kuukaudessa olen laihtunut 72kg->59kg. Nyt en tosin tiedä mitä tehdä ettei napostelukierre ala ja paino taas nouse, kai mä vaan jatkan näkkärin puremista:D
Kommentit (21)
vaan ihan paljaaltaan syö.
levitettä?
Onnea vaan ap:lle, hauska lukea välillä tämmöisiäkin laihtumistarinoita :D
kuulostaa hyvältä! Olen lähes saman mittainen kun sä 170cm/62kg. Mulle hyvä paino on toi 62 paikkeilla ei sen alle. Nyt on raskaudesta jääny reilu 4kg. Ja aika samalla tyylillä aattelin pudottaa kun imetys tästä vielä vähenee.Ensin totaaliherkkulakko. Pahin aika siinä on kaks viikkoa jolloin korvaan herkkuja just porkkanalla-näkkärillä. Muuten syön säännöllisesti ateriat. Sitkun ruvetaan olemaan oikeissa lukemissa se täytyy vaan ylläpitää. Käyn vaaalla viikottain niin ei tuu yllätyksiä. Mielestäni keho kyllä kertoo mikä ihannepaino. Mulla se on toi em. sen alle kun menee oon liian laiha ja sit pitäis tarkkailla syömistä enemmän. Mitä en edes halua.
Mut terveellistenkin naposteltavien kanssa pitää mielestäni pitää määrissä kohtuutta ettei sit vahingossa syö myös herkkua samaa määrää kun on herkkuhetki. kun maha on touttunu saamaan tietyn määrän, juu nou
Mut onnea tästä ja suosittelen mysö porkkanaa samaan tarkoitukseen :=) kokeiltu on.
Olen herkutellut koko syksyn milloin milläkin tekosyyllä (oikeasti rankkaa, mutta ei ne liikakilotkaan iloa tuo). Nyt marssin kauppaan ostamaan näkkäriä, mutta unohdin näkkärit lappaessani kärryn täyteet porkkanaa, lanttua, appelsiinia ja omenaa. En ota mitään laihtumistavoitetta, mutta karkit saa nyt luvsn jäädä kauppaan. Näkkäriä sitten seuraavalla kauppareissulla :)
Mä vaihdoin iltapäiväteen kera puputukset omenoihin, iltateen kera puputettvat porkkanoihin ja näkkäriin.
10 kg lähti neljässä kuukaudessa, lisäsin vielä yhden jumpan viikonloppuun, eli käyn 2 kertaa viikossa jumpassa.
Herkkuja syön synttäreillä otan kakkua, joskus pätkiksen (ennen meni kepeästi fasun levy kerralla) jne.
Nykyään syön niitä ihan ilman levitettäkin. Aina kun tekee mieli jotain, niin näkkäriä. Jos herkuttelen viikonloppuna näkkärin päälle pippurilevitettä ja päärynäviipaleita, suosittelen!
Mä haluisin muutaman kilon pois, mut en pysty lopettamaan iltasyömistä. Lisää en silti anna tulla.
Onnea, pitää itsekin ehkä kokeilla, muutaman kilon pudotus pitäisi ennen joulua saada aikaiseksi!
Mulla kanssa paheena toi turha puputtaminen. Tulee syötyä vaik ei olis edes nälkä, tapa syömistä pahimmillaan.
minä ainakin. Ensin tuntuu kuivalta mutta lopulta haalii eri makuja innoissaan kaupasta;) ja saatan iltasella pistellä menemään tosi monta näkkäriä, silti paino putoaa, nyt ei kyllä enää tarvis:) t.ap
Minulla sama ongelma, syötkö useamman vai lopetatko yhden jälkeen.
eiks puolessa paketissa ole aika paljon kaloreita jo?
sillä näkkäreissä saattaa olla pieniä (tai suuria) määriä akryyliamidia, joka on syöpävaarallinen aine. Kohtuus kaikessa siis!
Elintarvikeviraston sivuilta kopioitu:
Akryyliamidia syntyi, kun hiilihydraattipitoisia elintarvikkeita kuumennettiin, friteerattiin, paistettiin ja grillattiin. Ruuan keittäminen ei aiheuttanut akryyliamidin muodostumista eikä sitä havaittu olevan raaoissa elintarvikkeissa. Akryyliamidin muodostumisen epäillään olevan yhteydessä lämpötilaan eli mitä kuumemmassa lämpötilassa ruoka valmistetaan, sitä enemmän yhdistettä muodostuu. Miten akryyliamidia muodostui, jäi kuitenkin vielä epäselväksi.
Suurimpia pitoisuuksia akryyliamidia löydettiin perunalastuista ja ranskalaisista perunoista. Myös leivistä, kekseistä ja pikkuleivistä sekä joistakin ryyneistä oli löydetty korkeita määriä akryyliamidia.
Tai neljässä voileivässä päällisineen? En mä nyt niitä joka päivä puolta pakettia syö mutta hyvällä omallatunnolla sen verran kun maistuu, tänään söin aamupuuron, lounaaksi riisiä ja kanakastiketta, välipalaksi kaksi näkkäriä kahvin kanssa, päivälliseksi jauhelihakeittoa ja kaksi näkkäriä, iltateen kanssa meni kolme ja tässä koneella istuessa söin vielä kaksi, eli 9päivän aikana? Leffaa kattoessa viikonloppuna vedin kyllä varmaan 10 sesamnäkkäriä:D ja siis en väitä tätä erityisen terveelliseksi tai mitään sellaista, kerron vain että tämä on tehonnut mulla. T.ap
lähtenyt noin 3kk:ssa 10kg ja en ole korvannut herkkuja millään muulla ruualla.
Olen liikkunut ja jättänyt vaan herkut pois, vähentänyt hiilareita suhteessa protskuun.
Että keinot on monet saada painoa pois, vai mitä ap:)
lisää, että siis herkut jätin muuten kokonaan pois paitsi kerran viikossa vaan herkutellut jotain pientä herkkua.
hieman säikäyttää tuota aineenvaihduntaa, kun syö jotain pientä herkkua kerran viikkoon :)
Laihduin myös 12kg suunnilleen samoilla mitoilla samassa ajassa, mutta syöden murto-osan tuosta päivittäin, siis sun yksi normaaliateria olisi ollut liikaa! Ja liikkumalla todella paljon.
Oon niin kade, kun olen syönyt välillä niinkuin tuo sun laihdutusruokavalio niin olen lihonut ja rivakkaa tahtia:(
Ap on upeasti ja mielestäni moneen muuhun tapaan nähden (nälkäkuurit, kaalikeitot ym poppakonstit) terveellisemmin saanut painon pudotettua ja mitä tekee av-mamma? Kateuttaan alkaa pelotella, että näkkärissä "saattaa olla pieniä tai suuria määriä syöpävaarallista ainetta".
Siis HALOO?! Syöpävaarallista, mitä se edes suomeksi on? ja tuo hieno lainaus Elintarvikeviraston sivuilta, missä ei edes mainita näkkäriä....
Älä masennu tällaisista kateellisista- vastaasi tulee varmasti muitakin kateellisia, jotka vetävät epäterveellistä ruokaa minkä kerkeävät, mutteivät ollenkaan oleta niissä olevan syöpävaarallisia aineita, pieniä tai suuria määriä.
Onneksi olkoon ap hienosta painonpudotuksesta!
Minäpä yritän kanssa. Liikkumaan olen alkanut myös. Alkako kukaan mukaan. Liikutaan ja herkutellaan näkkärillä tai ollaan ilman näkkäriä=)