Hiljaisuus rivitaloalueen pihalla
Mikä on mielestänne kellon aika, jolloin rivitaloalueen pihakäytävällä saa puhua? Meillä pihakäytävä kulkee ihan talon ikkunoiden vieressä ja äänet varmasti kuuluvat jonkin verran sisälle.
Täytyykä mielestänne täydellistä hiljaisuutta pitää kellon 7:ään, 8:aan vai mihin asti?
Kommentit (19)
Asiasta ei ole mitään mainintaa järjestyssäännöissä. Itse ajattelen niin jonkinlainen yörauha alkaisi juuri klo 22 tai 23 ja jatkuisi esim klo. 7 asti.
Mutta mitä mieltä olette - tai miten itse käytäydytte?
AP - jota äänet eivät häiritse mutta joka pohtii asiaa yhtiön hallituksen jäsenenä
Ja ehkä järjestyssääntöön voisi merkitä, että tuosta ajasta voi poiketa, mutta toivotaan ilmoitusta etukäteen muille asukkaille / hallitukselle.
tottakai PUHUA saa. Se on normaalia elämää ja sallittua kaikkina kellonaikoina. Huutaminen on sitten eri asia.
hoitoon esim 6.30 niin aika varmasti siinä puhutaan. Se EI voi olla kielletty. Hiljaisuus ei tarkoita puhumis- ja elämiskieltoa, vaan ylimääräistä, turhaa ja jopa tahallista häiriötä välttämistä.
eli osa talon asukkaista on sitä mieltä mieltä, etteivät hoitoon ja kouluun lähtevät lapset saisia puhua mitään aamuisin.
AP
eli osa talon asukkaista on sitä mieltä mieltä, etteivät hoitoon ja kouluun lähtevät lapset saisia puhua mitään aamuisin. AP
hallituksen jäsenen ominaisuudessa ystävällisesti ehdottaa muuttamista omakotitaloon metsän keskelle. Aijuu siellä kyllä ne linnunpirulaiset pitää mekkalaa eikä ne edes tiedä kellosta ;)
Tosiaan, tuollaiset puheet pitää katkaista heti aslkuunsa. Normaalia elämää ei pidä rajoittaa. Ne kuitenkin vaan KULKEE IKKUNOIDEN OHI, ei jää siihen kälättämään?
Ei tauti :D Vähän samaan sarjaan kuului meidän hullut naapurit, jotka tulivat illalla klo 21:30 yöpuvut päällä soittamaan meidän ovikelloa ja valittamaan, että heitä häiritsee kun me jutellaan mun miehen kanssa vessassa samalla kun pestään hampaita ja tehdään iltapesuja...
Muuttaisivat jonnekin Jumalan selän taakse piilopirttiin jolleivat kestä tavallisia elämisen ääniä!!! Herran jestas, naurettavaa!!!! Että lapset eivät saisi puhua mennessään hoitoon?! HOHOOOOOO :D
eli osa talon asukkaista on sitä mieltä mieltä, etteivät hoitoon ja kouluun lähtevät lapset saisia puhua mitään aamuisin.
AP
se hiljaisuus loppuu 6.00 Aivan älytöntä, jos pitäs olla myöhempään. Ihmiset lähtee kuitenkin töihin, vie lapsia hoitoon yms. Vuorotyöläisten kun pitää olla jo 7 mennessä töissä ja monesti pitää auto startata jo 6.00
Tässäkin rivitaloyhtiössä yhdet tiukkapipot valittivat, kun lapset (kaksi meidän ja kaksi naapurin) olivat leikkipaikalla klo 15 iltapäivällä. Kuului kuulemma ääniä heille.
Samaiset naapurit ammuskelivat uudenvuodenyönä raketteja klo 2 jälkeen kun muut olivat jo lopettaneet ja pitivät hereillä koko taloa.
yöllä käydään kusella.
Naapurin mukaan illalla otetaan ämpäriin vettä ja ja siitä sitten kaadetaan pönttöön vettä että kusi huuhtoutuu pois, pönttöä ei saa vetää.
jonka mukaan en olisi saanut kävellä iltaisin asunnossani - siis paljan jaloin. Valitti siitäkin, kun joskus harvoin lyijykynä tippui lattialle, kun tein läksyjä.
Ihana naapuri;)
tottakai PUHUA saa. Se on normaalia elämää ja sallittua kaikkina kellonaikoina. Huutaminen on sitten eri asia.
Puhua ja liikkua saa pihalla aina. Häiritsevä metelöinti on kielletty tietsyti mutta kyllä pihalla nimenomaan saa puhua. Lapsethan usein käsketäänkin pihalle huutamaan.
kannataa varmaan ottaa ihan yleisimmistä määräyksistä eli tuo 22-07 on aika yleinen. Ja se hiljaisuus tarjoittaa juuri sitä että silloin ei esim. pestä enään pyykkiä pesukoneessa ainakaan kerrostalossa. Yörauhaa tarkoittaa.
mutta lapset on eri asia, rajansa kuitenkin kaikella.
Voi tännekkin jo joku pöljä ehti :(
mutta lapset on eri asia, rajansa kuitenkin kaikella. Voi tännekkin jo joku pöljä ehti :(
Lainaus:
tottakai PUHUA saa. Se on normaalia elämää ja sallittua kaikkina kellonaikoina. Huutaminen on sitten eri asia.
Puhua ja liikkua saa pihalla aina. Häiritsevä metelöinti on kielletty tietsyti mutta kyllä pihalla nimenomaan saa puhua. Lapsethan usein käsketäänkin pihalle huutamaan.
hiljaisuuden ajan kielletyistä puuhista on olemassa ihan "virallinen" lista esim vuokralaisia varten. Toki jokainen taloyhtiö tekee omiin järjestyssääntöihinsä haluamansa pykälät, mutta voisit googlettaa sen virallisluontoisen listan ja huomauttaa naapureille, että puhuminen on sallittua :)
Asuttiin ennen rivarissa, jossa kaikki kulki meidän ikkunan ohi. Oli häiritsevää, mutta sille ei voinut mitään.
Puhua ja liikkua saa ja valitettavasti se ääni tulee ikkunoiden lävitse.
Nyt meillä myös rivari asunto, mutta iso etupiha, niin kukaan ei kulje ikkunoidemme ohitse.
Ihanaa.
Me ei kyllä koskaan valitettu, kun siitä ei voinut valittaa.
Vaan kuitenkin on myös esim. vuorotyöläisiä jotka joutuvat liikkumaan ulkopuolella ns yörauhan.Ja toki myöskin tarvitsevat "yöunensa" päivällä. Kenties voisivat nämä kaikki päiväeläjät ottaa huomioon esim. äänenkäytössään nämä surkeat ihmiset joilla ei ole sama päivärytmi kuin heillä ja mahd lapsillaan.
eli riippuu ihan teidän järjestyssäännöstä. Kerrostaloissahan hiljaisuus alkaa yleensä joko klo 22 tai 23.