Miten vastaat sukulaiselle joka pyytää
rahaa lainaksi? Olen kuullut että hän lainailee monilta eikä maksa takaisin. Kyse ihan pikku summasta, mutta..auttaako se häntä vai onko sitten vain aina pyytämässä lisää?
Kommentit (5)
saattaa ekan vipin maksaa suht ajallaan, mutta seuraavia sit ootatkin. Ei auta yhtään sun lainat, sotkee vaan sen talouden, kun aina joku 'pelastaa'.
Jos haluat auttaa, niin kysy, voisiko tää ihminen pestä sun ikkunat/hoitaa lapsia/korjata auton rahaa vastaan, mikä nyt sopiikin. Näin ei tartte maksella takaisin ja omanarvontunto pysyis, kun sais tehdä jotain rahan eteen. Jos ei suostu, niin... kertoo aika paljon siitä ihmisestä.
etten periaatteesta lainaa rahaa. haen itsekin pankista, jos todella olisi tarve.
parille sanonutkin etten lainaa rahaa kellekään. Toinen oli sukulaisopiskelijatyttö, jolla ennestään monen tonnin pikavippivelat, toinen entinen työkaveri. Tuolle opiskelijalle ehdotin lastenvahtihommia meillä, josta lupauduin maksamaan mll:n taksan mukaisen tuntipalkan, eli olisi saanut pyytämänsä summan hankittua yhden illan lastenvahtivuorolla, mutta ei työ kelvannut.
ettet periaatteesta lainaa rahaa. Tai sitten ettei sinulla ole rahaa lainattavaksi.
Tuo jonkun ehdottama lapsenvahtihomma oli hyvä idea, samoin tietysti joku kotityöjuttu tai vastaava
en lainaisi