Olinko alemyynneissä myöhässä, vai eikö nykyään enää käytetä tavallisia vaatteita?
Kävin eilen ja toissapäivänä kahdessa suuressa kauppakeskuksessa koluamassa lähes kaikki lastenvaatteita myyvät kaupat. Etsin kahdelle tytölleni svetareita tai college-paitoja, neulepuseroita tai-takkeja, perus t-paitoja ja collegehousuja. Ei sitten missään yhtään mitään. Joka paikassa hyllymetreittäin vain napamallisia neuletakkeja tai ohuita puseroita, joissa olkapäät paljaaksi jättävä kaula-aukko tai jotain muita erikoisia kimalleluomuksia.
Kommentit (4)
Johtuen siitä että koko vuoden on myyty alehintaan ylimääräistä pois. Kauppiaat on hoksanneet, että on lama ja ei kannata ottaa isoja varastoja -> vain vähän poismyytävää. Lisäksi kantsii ostaa sellaisia tuotteita jotka ovat hyvin myytävissä pitkän aikaa -> harvemmin poistoja. Laman aikaan muoti muuttuu hitaammin kuin muullon.
perusvaatetta ei juuri aleen jää. kannattaa hyödyntää kaiken maailman kantis-alet ja kupongit. Itse ostan niillä juuri tuota perusvaatetta, gollegea ja sen semmoista pitkin vuotta milloin sattuu löytymään kivan näköistä. Alesta hankin yleensä vain kausivaatetta, eli kesällä ensi sekän t-paidat, shortsit ja välikausipuvut ja talvialesta seuraavan talven haalarit. Tosin nyt en ole vielä tehnyt mitään hankintoja, saa nähdä löytyykö, jos on niin huonot alet kun puhutaan.
104-116 senttistä toppavaatetta etsin. Aleprosentti rumista rytkyistä jotain 20 %, joka ei kauheasti lämmitä kun lähtöhinta kuitenkin päälle satasen.
samaa huomasin ihan aikuisten vaatteissa. Alerievut vain bilevaatetta...