Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

IKEAN viskoelastinen petari ja Sagvåg runkopatja - ihanat!

Vierailija
12.07.2009 |

Vaihdoimme tässä sänkyjä, Unikulman hotellilaadun runkopatjat alkoivat lähennellä 10 v. ja vetelivät viimeisiään. Olemme olleet aivan tyytyväisiä Unikulmankin sänkyihin, mutta nyt päätimme monenlaisia sänkyjä kokeiltuamme repäistä sänkytestien perusteella - ostimme Ikeasta sängyt! Tässä valinnassa ei siis hinta ollut ykköskriteeri, vaikka eihän se tietenkään haitaksi ollut, kun halvemmalla päästiin (alle 900 e sängyt ja petarit kahdelle).



Täytyy kyllä sanoa, että kolmen viikon nukkumisen jälkeen olen TODELLA tyytyväinen varsinkin tuohon viskoelastiseen patjaan (Tempur-kopio). Se antaa juuri sopivan pehmeyden, mutta ei anna periksi liikaa. Olen nukkunut kuin pieni porsas kaikki yöt eikä selkäkivuista ole ollut pienintäkään merkkiä enää aamuisin. AAAAh! Suosittelen muillekin!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko vastata tähän ketjuun, vaikka onkin hieman vanha. Hankin ikean Sagvåg runkopatjan ja tafjord (viskoelastinen) petauspatjan. Olen siitä lähtien herännyt joka aamu niin kipeänä ja väsyneenä, että huh huh. Tarkemmassa tarkastelussa ilmeni, että sen jousitus ei sovi 80kg nukkujalle, antaa liikaa periksi lantion kohdalta, mutta hartioista ei lähes ollenkaan, jonka seurauksena selkä ja niska menevät pahaan virheasentoon. Fysiatri neuvoi vaihtamaan kovempaan patjaan ja mitä kävikään, kivut helpottivat ja herään taas pirteänä! :) 

Vierailija
2/4 |
12.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta päädyimme lopulta runkopatjoihin. Voiko Ikealle tehdä valitusta sängyistä ja saada uusia tilalle, jos sattuivat olemaan maanantaierää?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös sen että tuo ikean tempur kopio voitti kuluttajalehden vertailussa roimasti aidon tempurin. ylipäätään ikean patjan on voittaneet hästensit ja muut huippumerkit. hinta vaan on n. 40x halvempi. me kans ostettiin ikean tempurit, hyvät on ja selkäongelmat loppu siihen.



itse ikean sänkyyn en ole tyytyväinen, nitisee ja natisee, meillä moottorisänky. todella ärsyttävä! mut patjat on voittaneet testeissä kaikkein kalleimmatkin hästensit ja tempurit!

Vierailija
4/4 |
12.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ne mokomat ovat niin kalliita

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kuusi