Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko mysli terveellistä?

Vierailija
11.07.2009 |

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
11.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

On terveellistä, sellainen "kuiva" mysli, jossa on erilaisia hiutaleita ja siemeniä.



Mutta sitten kun lisätään kuivattuja hedelmiä, sokerimäärä lisääntyy.. ja kun lisätään vielä pähkinöitä, rasvamäärä lisääntyy.



Ja kun sitten nämä silleen ihanasti rasvassa paahdetaan, kuten Start!-murot, niin kaloripommi on hurja. Hyviä ovat toki.

Vierailija
2/6 |
11.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsopa vaikka Alpen paketin kylkeä. Sadassa grammassa tuotetta on 21,8g sokeria. Eli yli viidesosa syömästäsi myslistä on sokeria! Sama suhde kuin jos laittaisit neljä ruokalusikallista kaurahiutaleita lautaselle ja siihen päälle yhden kukkurallisen ruokalusikallisen sokeria. Jaiks!



Tai kokeillaanpa jotain muuta merkkiä... Pirkka hedelmäinen mysli. Sadassa grammassa tuotetta on 25g sokeria. Eli yli neljäsosa syömästäsi myslistä on sokeria! Sama suhde kuin jos laittaisit kolme ruokalusikallista kaurahiutaleita lautaselle ja siihen päälle yhden ruokalusikallisen sokeria. Tuplajaiks!



Tarvinneeko jatkaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
11.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niissä on niin paljon sokeria ja rasvaa. Vähän sama juttu kun noissa pussipuuroissa mitä jengi tuntuu vetävän, kuten myös erilaiset murot. Ihmetellään kun lihotaan, vaikka "ei syödä paljon mitään". Monissa muroissa on 10-20 g sokeria/100g, samoin noissa pussipuuroissa. Tulee siis todella paljon turhaa sokeria noita syödessä.

Vierailija
4/6 |
11.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku puhui pahaa pähkinöistä:) Niissä on toki rasvaa ja kaloreita, mutta rasva on hyvää. Juuri sellaista mitä tarvitsemme.



Kannattaa tosiaan lukea tuoteselosteet.

Vierailija
5/6 |
11.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkiksi alpenilla on sokeriton mysli, siis johon ei ole lisätty sokeria ollenkaan. Ainut sokeri on siinä rusinoista, joita siinä ei ole kovin paljon. Toki silti terveellisempää on syödä ehkä puuroa, mutta ei tuo mysli varsinaisesti huonoa ruokaa ole, kun sitä syö harkiten. Harkitenhan aina kaikkea pitäisi syödä..

Vierailija
6/6 |
11.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku puhui pahaa pähkinöistä:).

Olettaisin, että kaikki jo tietävät, että pähkinöiden rasva on hyvää. Mutta ei sitäkään ylen määrin voi syödä lihomatta!!

T: se pähkinöistä puhuja, kolmonen kai...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi neljä