Vauva syntyy kk sisällä ja mulla on rahaa 300€
Kun tuli hummailtua kesäkuun tili ja lomarahat alennusmyynneissä ja ensimmäinen äitiyspäiväraha maksetaan vasta 3.8.09. Esikoinenkin pitää ruokkia.
Sossuta ei kannata mitään hakea, koska laskevat että palkan ja lomarahojen olisi pitänyt riittää vielä heinäkuukin.
Pitääkö jättää vauva sairaalaan ja hakea vasta kun on rahaa ostaa korviketta ja vaippoja.
Vaatteita lukuunottamatta kaikki vauvatavarat (vaipat, ruuat, yms.) ovat vielä hankkimatta.
Kommentit (67)
ainakin me saatiin yksi pakkaus liberovaippoja ja yksipakkaus muumivaippoja ja muutama pamperssin vaippa
Jotkut ottivat vielä vaippakasasta muuaman vaipan alkuun (hoitajien lupa), kun puhui menevänsä suoraan vaippa kauppaan.
Pitääkö jättää vauva sairaalaan ja hakea vasta kun on rahaa ostaa korviketta ja vaippoja. Vaatteita lukuunottamatta kaikki vauvatavarat (vaipat, ruuat, yms.) ovat vielä hankkimatta.
Voithan jatkossakin viedä vauvan osastolle, jos sattuu useammin tilapäinen rahapula..
Porvoon sairaalaan varsinkin.
Eihän kukaaan ole noin tyhmä...ja jos on niin tarttee shoppoholisti-tukiryhmäää...
En nyt kuitenkaan luule että vauva on se teidän perheen rahareikä! Kuten edellä kirjoittivat. Imetät tietenkin ja vaippoja käytät säästellen, välillä vaikka pelkkää sideharsoa ja lämpimällä voi olla ilmankin.
Jonkinmoista suunnitelmallisuutta tarvitaan elämässä, oletko koskaan kuullut tai huomannuut!?
ja korviketta pitää olla. eikä ole rahaa mennä taksilla sairaalaan, pitää varmaan ottaa vauvanvaunut mukaan ja ajaa ilmaiseksi bussilla.
En kylläkään saanut kuin 1300€, josta maksoin laskuja 600€:llä ja 300€ olen hummaillut.
Pitää varmaan myydä kaikki ylimääräinen huutonetissä.
Jätä korvike ostamatta ja imetä
Ala napsutella vaippafirmoilta ilmaisnäytetilauksia
Pölli laitokselta useampi Liberon kassi
Pyydä vaippoja vauvatuomisiksi
Pilko pari vanhaa pyyhettä kestovaipoiksi - kuoret äitiyspakkauksesta?
Mitä se vauva muka edes tarvii vaippojen lisäksi?
Tuleehan sulle vielä esikoisen lapsilisä tässä kuussa ja ens kuussakin, ennen 3.8. Muun perheen ruokapuolen kanssa tekee varmaan tiukkaa, mutta halvallakin pystyy syömään. Tyhjennä kaapit ja pakastin ja sävellä. Pyydä äiti apuun - yleensä ne tuo ruokaa mukanaan :)
Kai sun miehes jotain rahaa saa? Ja miksi niitä vauvoja hankit, jos et osaa edes rahojasi käyttää. Kertoo aika paljon vastuullisuudestasi.
kuin vasta syntymästä seuraavasta kuusta ja lapsilisä maksetaan samalla periaatteella. Esikoisen huomisen lapsilisän laitoin jo laskujen maksuun eikä edes riittänyt.
Imettäisin mutta se on oikein kahden lääkärin toimesta kielletty, eli korviketta pitäis olla. Äitiyspakkauksen otin rahana kun oli käteisen tarvetta ja vauvan vaatteita nurkat jo muutenkin täynnä.
havahduitko tähän raha-asiaan todella vasta nyt?
ja ostot veloitetaan viikonkin viiveellä. Ei ole oikein pysynyt kartalla paljonko rahaa on mennyt. No, kirppistavaraa on kyllä yllinkyllin myytäväksi huutiksessa, pitää laittaa ilmoitukset hetimiten, kai niistä muutama satanen irtoaa.
kun on loma ja rahaa vain 3500 tilillä ja seuraava tili 15.7 ettei tuhlata kaikkia hummaamiseen, mutta ilmeisestikin suunnitelmallisuutta vaatii eläminen.
kavereilta, sukulaisilta.
Kirppiksiltä muuten löytää usein ja halvalla niitä äp:n kestovaippakuoria.
Nimittäin vaunuilla et pääse synnäriltä ulos (eivät päästä), jos tiedät jo nyt ettet saa imettää olisit ostanut korviketta kaappiin...jne.
Näinhän sitä lapsiperheen arkea pyöritetäänkin: hummaillaan pankkikortin kanssa, eikä olla edes taakilla siitä, miten paljon rahaa menee.
Otapas nyt kynä kauniiseen käteen ja ala laatia listoja siitä, mitä saisit myydyksi nopeasti ja paljonko niistä mahdollisesti saisit rahaa.
Seuraavan kerran, kun lähdet kotoa yhtään mihinkään, ota mukaasi vain sen verran käteistä, millä saat kaiken tarvitsemasi - et mitään ylimääräistä. Vaatekaupoillekin mennessä voi päättää, että tänään ostan vain yhden paidan, joka saa maksaa korkeintaan 20e tai vastaavaa. Eikä niistä sitten lipsuta.
On olemassa myös hyviä elämänhallintakursseja, joilla sinua opetetaan elämään tulojesi mukaan ja suunnittelemaan raha-asiat tarkasti ja hyvissä ajoin. Suosittelen, jos asiat todella ovat noin hunningolla.
Nyt ostat vauvalle kaiken tarvittavan (vaipat ja maidot), jolla pärjäät elokuuhun asti.
Osan ostamistasi tavaroista voit ehkä palauttaa kauppaan ja vaihtaa ostot esim. vaippapaketteihin tai ruokaan. Voisi onnistua esim. Stockmann, Anttila, Citymarket tms. kaupassa.
Tämän jälkeen myyt kaiken turhan huutonetissä, ja käytät saamasi rahat laskuihin ja ruokaan.
Kai muistat, että sairaalavuorokaudet eivät ole välttämättä ilmaisia?
Ota niitä pikavippejä, saa heti kun tarvii ja jos et pysty maksamaan takaisin niin otat aina vain lisää!
Nimittäin vaunuilla et pääse synnäriltä ulos (eivät päästä), jos tiedät jo nyt ettet saa imettää olisit ostanut korviketta kaappiin...jne.
Vaippoja saat tehtyä tosi edullisesti.