Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako Seroquelia syövä imettää? Onko kokemusta?

Vierailija
20.07.2009 |

Että en turhaan ostele imetysliivejä jos vauvasta tulee pullolapsi ja minä saan maidonnousua estävät pillerit. Esikoista en saanut imettää tällä lääkityksellä, mutta nyt on suositukset kuulemma muuttuneet, aikoivat kuitenkin vielä lastenlääkäriltä tarkastaa asian. Maltan kyllä odottaa, mutta tissit maitoa valuen en lähde mistään imetysliivejä itselleni hakemaan.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen imettänyt kahta lasta Seroquel-lääkityksellä. Esikoisen aikaan annos 200mg iltaisin, imetin lapsen ensin ja otin sitten lääkkeen. Sai kyllä aina iltaisin vielä pullollisen korviketta. Tällä hetkellä hyvin kehittynyt, fiksu ja normaali lapsi.



Toisen lapsen aikaan annos 50mg iltaisin. Lapsi täysimetyksellä, yritin pitää aina 2h tauon lääkkeen oton ja imetyksen välillä (joku psykiatri suositteli näin), aina ei ihan onnistunut. En kuitenkaan osannut olla huolissani, olin syönyt lääkettä samalla annoksella koko raskausajan. Terve ja normaali on tämäkin lapsi, vaikka varsinkin raskauden aikana lääkkeen syöminen otti tosi koville ja syyllistin itseäni. Teratologista tietopalvelua suosittelen, sieltä minäkin sain mielenrauhan ja rauhan hoitaa myös itseäni!

Vierailija
2/7 |
20.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkkeen otan iltaisin. Olen enemmänkin asennoitunut pullolapseen kuin siihen että imettäisin, mutta jos saan imettää yritän sitä. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketiapiinin tehoa ja turvallisuutta ihmisille raskauden aikana ei ole tutkittu. Tähänastisissa eläinkokeissa ei ole ollut mitään merkkejä vahingollisuudesta, mahdollisia vaikutuksia sikiön silmiin ei ole tutkittu. Siksi Seroquelia tulisi käyttää raskauden aikana ainoastaan tilanteissa, joissa hyöty arvioidaan mahdollisia riskejä suuremmaksi. Vastasyntyneillä havaittiin vieroitusoireita tapauksissa, joissa Seroquelia oli käytetty raskauden aikana.



Ei tiedetä, missä määrin ketiapiini erittyy äidinmaitoon. Imettämistä tulisi siksi välttää Seroquelin käytön aikana.

Vierailija
4/7 |
20.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

imettää kun seroquelia kuulemma imeytyy äidinmaitoon niin vähän että sillä ei ole merkitystä. Mene ja tiedä, esikoista en saanut imettää mutta koko raskausajan söin lääkettä ja lapsi on fiksu ja normaalisti kehittynyt. VSD kyllä oli, mutta se ei välttämättä johdu syömästäni lääkkeestä.

Vierailija
5/7 |
21.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulisi, että raskausaikana lääkkeen syöminen olisi vaarallisempaa kuin imetyaikana, sikiö saa kyllä suuremmat pitoisuudet istukan kautta kuin rintalapsi maidon kautta (vai eikö?). Jos siis saat syödä Seroquelia raskauden aikana, niin miksei sitten saisi imettää...

Vierailija
6/7 |
21.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tietysti paljon annostuksesta. Seroqueliahan käytetään skaalassa 25-1400mg. Suosittelen edelleen Teratologista tietopalvelua, jos mietityttää.

http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,3437

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja vasta sitten imetysliivejä hankkimaan. Pullolla tuo edellinenkin lapsi kasvoi, eli ei paineita imettämistä. Kokeilen kumminkin jos saan. ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yhdeksän