vetäisittekö herneen nenuun?
appi ja anoppi otti kyytiin meidän 3-v muksun käydessään kaupassa. Näytin miten turvaistuimeen lapsi kytketään.
Tulivat sitten kaupasta ja näin ikkunasta kun lapsi takana vaan " pomppi" ilman vöitä. Eivät olleet saaneet lasta kiinni istuimeen joten päättivät sit ajaa kotiin ilman vöitä. Eivät sen vertaa olleet ajatelleet, et laittaisivat vaikka sitten ihan tavallisiin vöihin...Mutta kun ei...:(
Suuttuisitteko te tällaisessa tapauksessa? He tietävät kuinka tarkka olen turvavöistä/istuimenkäytöstä muutenkin...Mutta kun tulee tyyliin kommenttia, että " ei ole ennenkään kellekkään heidän lapsilleen mitään sattunut" .....
Kommentit (12)
Tämä on lähes ainut asia jossa en anna piirunkaan vertaa periksi.
Suutuin itsellenikin kun olin unohtanut laittaa istuimen vöihin. Kiinnitin vain vauvan istuimeen MIKÄ IDIOOTTI!!!
Meillä pistetään naamapunaisena huutava apina joka kerta istuimeen eli väkisinhän se on sinne laitettava, jos ei itse suostu.
Kannattaisi kuitenkin ihan rakentavasti keskustella asiasta, ei siis vetää mitään raivareita. Sanoisin, että lapsi ei lähde mukaan kauppaan, jos eivät pistä istuimeen (vaikka väkisin).
ja täs joku vko sitten appi vei lapsen veneellä järvelle ilman pelastusliivejä (ei oltu ehditty hankkia vielä niitä)....ja sanoikin jälkeenpäin, että hän kyllä arvas etten pidä tapahtuneesta...
Tuntuu niin paskamaiselta, että jotenki " jyrätään" äiti mummolassa ja toimitaan niin:(
he eivät todellakaan ymmärrä sitä, että minä aina vouhotan turvaistuinasiasta.
nyt ovat jo vähän omaksuneet asian, kun siitä tuli lakisääteinen juttu.
en siis vetäisi herneitä nenään, mutta sanoisin, että toista kertaa näin ei sovi tapahtuvan.
Nyt sitten hankkivat korokkeen, meidän miltei 4v:lle niiden autoon. Vanhemmat ihmiset ei ymmärrä sitä turvaistuimen tärkeyttä. Silloin monia vuosia sitten ei osattu " vouhottaa" noista istuimista, saatikka edes turvavöistä.
Kyllä isovanhempien on noudatettava lakia, vaikka " ennevvanhaan" asiat oli toisin. Keskustele asiallisesti, kun olet rauhoittunut. Pidän peukkuja...:)
ei mukavuudesta.
Jos eivät suostu pitämään turvallisuudesta huolta, ei lapsi voi vierailla isovanhempiensa luona ja piste.
Aika erikoinen asenne noilla appivanhemmilla. Meidän vanhemmat ovat ihan ylivarovaisia, kun pelkäävät, että jotain ikävää sattuu juuri, kun he hoitavat lasta.
Kysy heiltä, miltä heistä tuntuisi, jos lapsi loukkaantuisi heidän huolimattomuutensa tai välinpitämättömyytensä johdosta.
Jos aikuiset eivät itse käytä turvavöitä niin se on heidän omaa hölmöyttään mutta lapsille ne on kyllä ehdottomasti laitettava tai jos niiden laitto ei onnistu niin sitten ei lähdetä autolla liikenteeseenkään.
Sinuna AP en tuon turvavyö sekä pelastusliivi juttujen jälkeen antaisi lastasi appivanhemmillesi enää hoitoon, tiedä mitä vielä joku kerta sattuu ja miten sitä syytteleekään sitten itseään.
Anna heille kunnolla palautetta, niin minä ainakin tekisin asemassasi.
Kiitos tuestanne:)
Mä olen rakentavan keskustelun kannalla itsekin. Harmittaa vain kun mummola on kiva paikka, anoppi ja appi myös kivoja ihmisiä ja tulen hyvin juttuun. Tällaiset asiat vaan nyppivät niin hemmetisti välillä kun perusasiat eivät ole kunnossa.
Kyllähän sen käsittää, että joskus 70-luvulla asiat olivat toisin ja kasvatustavat ovat muuttuneet. Mutta ei tässä auta muu kuin ottaa asia puheeksi.
Itse laitan aina ja ehdottomasti!!! Kun on lapseni turvallisuudesta kyse,niin se on kaiken a ja o. Samaa puhuivat minunkin anoppi ja appi joskus,että eivät he ajaisi,kuin 30 km. Ei ennenkään ole turvavöitä ja turvakaukaloita ym. ollut. Sanoin,että nyt on ja haluan,että lapseni matkustavat aina turvallisesti meidän ostamissa turvaistuimissa. Joten ei muuta,kuin sanomaan,että tämän kerran saavat anteeksi,toista kertaa ei. Onhan kyse SINUN lapsestasi ja hänen turvallisuudestaan.
terveisin toinen " niuho"