Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei te, joilla on lapsia pienillä ikäeroilla /kumpaakin sukupuolta. VAATEasiaa!

Vierailija
07.07.2009 |

Elikäs, kaksi kysymystä:



Jos sinulla on useampi lapsi pienellä (esim. alle 2v) ikäerolla, niin kiertääkö vaatteet isoimmasta pienimpään vai pitävätkö samoja?



Ja toinen: Jos teillä on lapset eri sukupuolta, niin ostatteko molemmille "omaa sukupuolta" olevia vaatteita vai pitääkö pienempi "vääränväirisä" vaatteita? Vai ostatteko unisex-vaatetta isolle?





Itse tätä olen nyt miettinyt, kun lapset kasvaneet. Meillä on 7/04 syntynyt poika, 3/06 syntynyt tyttö ja 4/08 syntynyt poika. Enempää lapsia ei tule.

Meillä vaatteet kiertää mekkoja ja ihan kaikkein hörselöisimpiä puseroita lukuunottamatta pojalta tytölle tai tytöltä pojalle.

Esikoinen pitää nyt pääasiassa 104cm vaatetta, toinen 98-104 kokoa ja pienin 86-92 kokoa.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuoden ikäerolla poika ja tyttö, poika siis vanhin heistä ja on ostettu vaatteet erikseen. Kierrätän ennemmin toisella tavalla - ostan käytettynä osan vaatteista esim. huutonetistä ja myyn omieni pienet vaatteet kiertoon, en kierrätä siis omassa perheessä. Kyllästyisin jos molemmat käyttäisi samaa vaatekertaa. Vaikkakin aluksi kun tyttö syntyi, yritin ensin kierrättää isoveljen (unisex-sävyisiä tosin) vaatteita, mutta turhamaisuus astui kuvioihin ja sorruin ostamaan vauvalle ihan erikseen. Siitä lähtien olen aina niin tehnytkin.

Vierailija
2/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voin sanoa, että oikeastaan yksikään vaate ei kierrä pojalta tytölle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikäeroa 2v ja 1vko, eli kesävaatteet ovat sopivia kesällä, talvivaatteet talvella. Meillä on kyllä aika hyvin kiertänyt. Parhaat olen säilyttänyt, koska uutena on ostettu enimmät.

Kyllä toiselle tulee ostettua varmaan puolet vaatteista uutena, mutta toinen puoli on sitten käytettyä. Mutta varsinkin vauvoilla ne vaatteet ei paljoa ehdi kulua ja ne käytetytkin näyttävät usein ihan uusilta. Ihsn nukkavieruja en enää laita seuraavalle, ainoastaan ne uudenveroisina säilyneet.

Vierailija
4/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvavaiheessa käyttivät samoja kuteita, mutta leikki-iässä esikoistyttö alkoi vaatia jo niin pinkkiä hörhellystä, että samoja vaatteita ei juurikaan ollut. Joitain ulkohaalareita joo, mutta niistäkin typsy narisi aika lailla. Ja nyt kouluiässä mitään yhteisiä vaatteita ei ole.

Vierailija
5/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

..jokainen jolla samaa sukupuolta olevat lapset kierrättävät jotain. Alkuperäinen kysymys koskikin eri sukupuolta olevien vaatteita.

Vierailija
6/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvana eka lapsi (siis tyttö) piti aika paljon unisex vaatteita, mutta oli meillä vähän vaaleanpunaistakin. Poika piti ensimmäisen elinvuotensa täsmälleen samoja kamppeita kuin tyttökin: vaaleanpunaisia myös.



1-vuotiaalle pojalle halusin alkaa ostaa poikien vaatteita, mutta jotkut peruscollegehousut (punaisetkin) kiersi tytöltä pojalle.



Nyt ovat 8 ja 7 ja mitkään vaatteet ei enää kierrä. Nyt sanovat jo oman mielipiteensä vaatteista ja alkavat olla niin tarkkoja, että eipä taida pojan kaapissa olla enää mitään siskon vanhaa.



Nyt meillä on sitten myös 4v tyttö ja hän käyttää 8v siskon vanhoja vaatteita sekä tässä vaiheessa vielä myös jotain veljensä vanhoja. Tulee varmasti se vaihe, että veljen vanhat vaatteet ei enää kelpaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikäeroa 3½v. Syy on yksinkertainen. Omat tyttö-vaatteet ovat lainassa kaverini tyttärellä, jolta ne menevät vielä siskoni tyttärille.



Minä puolestani saan kaverilta poikien vaatteita lainaan ja palautan ne hänelle hänen nuorimmaistaan varten. Lisäksi saamme muutamalta muultakin jonkin verran sekä tyttöjen että poikien vaatteita lainaan.



Vaikka vaatteet ovat lainassa, tiedossa on kaikilla osapuolilla, että vaatteet kuluvat käytössä. Joten tahrat ja rikkoontumiset ovat osa kuviota. Minä korjailen niitä vaatteita, jotka meillä on, olivat ne omia tai lainakamppeita. Samoin kaverini korjaa meidän kamppeita. Se perhe, jolle en voi mitään antaa lainaan, mutta josta tulee meille paljonkin vaatetta, saa aina joskus meiltä ylimääräisiä lahjoja. siis saatan ostaa heidän lapsilleen vaatetta tai jonkun kirjan/pelin ihan vain hetken mielijohteesta.

Vierailija
8/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kierrätä pojan vaatteita tytölle. Ostamme ihan omat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja paljon on tyttö saanut veljeltään vaatteita käytettäväksi ja niin saa jatkossakin.



Ostan hyviä uusia tai uuden veroisia vaatteita ja valitsen pojalle paljon punaisia tai osittain punaisia vaatteita (esim saappaat ja kuravaatteet) ja muutenkin yhdenvärisiä, joita voi helposti tyttökin käyttää.



Tosin ostan kyllä lisäksi pojalle vaikka autopaitoja tai muita poikajuttuja ja taas tytölle hameita ja muita tyttöjen vaaatteita.

Vierailija
10/10 |
07.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä ikäero 1,5v. Poika vanhempi, mutta pikkusisko on tosi pitkä, joten käyttävät samaa vaatekokoa ja kenkäkin on saman kokoinen.

Tyttö vielä oikee prinsessa, joten ei varmaan suostuisi pukemaan mitään poikamaista, eli omat saa. Tosin osa vaatteista on kirppareilta ja myös myyn siellä kaikki mikä jää pieneksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi neljä