Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Alkaako elämä mielestäsi hedelmöityksessä vai

Vierailija
21.06.2009 |

sitten kun hedelmöittynyt munasolu kiinnittyy kohtuun?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

munasolu on kiinnittynyt kohtuun. Kohtu on silloin raskaana. Niin minäkin ajattelisin. Munasoluhan voidaan hedelmöittää kehon ulkopuolellakin. Ei nainen kuitenkaan ole raskaana vielä siinä vaiheessa.

Vierailija
2/4 |
21.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nainen voi olla raskaana, vaikka hedelmöitynyt munasolu olisi viallinen eikä se olisi elinkelpoinen.



Jotkut sikiöt kehittyvät pitkällekin, vaikka niihin jäävät esim. aivot kehittymättä. Nainen voi surra tällaista keskenmenoa tai menetettyä lapsen mahdollisuutta, mutta minusta tässä ei esim. ole ollut missään vaiheessa elämää, niin kuin minä ymmärrän tietoisen elämän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämän alkuahan tuossa kysyttiin eikä raskauden alkua. Elämähän on alkanut miljoonia vuosia sitten. Periaatteessahan jokainen ihmisen solu on elävä, kunnes kuolee. Siittiö ja munasolu ovat eläviä soluja, joskin melko lyhytikäisiä. Hedelmöittyneessä munasolussa on jo olemassa koodattuna uuden yksilön ominaisuudet. Mutta tarvitaan kasvualusta, jotta uusi ihminen pääsisi kasvun alkuun.

Vierailija
4/4 |
21.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

elämä alkaa hedelmöittymisestä, jos noista pitää valita. Tosin onhan ne siittiä ja munasolukin jo eläviä.



Jos tässä nyt haetaan sitä, onko raskauden keskeytys oikein, niin mielestäni on. Alkio ei ole ihminen, vaikka elävää kudosta onkin.