Miksi korvike "tainnuttaa" vauvan?
Imetän kohta kolmiviikkoista vauvaa, ja esim tänään olen imettänyt miltei jatkuvasti.. pikku hetkiä vauva on viihtynyt sitterissä ja sitten taas halunnut rinnalle. Nyt sitten yötä vasten annoin korviketta, ja vauva viimein nukahti... sain tiskattua astiat viimeinkin. Rintamaidolla vauva nukkuu yleensä vain pikku aikoja, tosin joinain päivinä on nukkunut jopa neljääkin tuntia, mutta tänään ei juuri hetkeäkään..
Kommentit (10)
päivät (tai etenkin illat) olivat kuvailemasi kaltaiset)
Tokalle lapselle oli hyvin maitoa, ja kuopukselle maitoa oli runsaasti.
Mä aina ihmettelen sitä, että imetyskeskusteluissa oletetaan että maitoa on aina riittävästi. Minun mielestäni näin ei ole.
Meissä naisissa on eroja, ihan kuten raskaaksi tulemisen helppoudessa. Itse olen tullut raskaaksi helposti joka kerta, ja minua todella harmittaa kommentit siitä, etten olisi esikoisen kanssa yrittänyt imettää tarpeeksi.
Kerran tokaisin yhdelle kommentoijalle, että hän ei sitten ole yrittänyt naida tarpeeksi, kun ei tullut raskaaksi ilman keinohedelmöitystä.
Vauva nukkuu kun on kylläinen. Oli se sitten rinta- tai jotain muuta ruokaa.
Meilläkin alettiin päästä heti kunnon yöuniin, kun annoin vauvalleni illalla pulloa. Sain myöhemmin (3 viikon kuluessa) aktivoitua oman maidontuotantoni niin, että siitä pystyttiin luopumaan. Nälkäänsä vauva siis valitti.
"näläkkäinen on raevo" lue nälkäinen on raivoisa
Imi kerralla pitkään ja tiheään. Meillä kuitenkaan korvike ei auttanut yöuniin milliäkään. Eli ei se tiheään imeminen aina tarkoita, että maitoa ei tulisi. Mutta ap:n kohdallahan tilanne onkin toinen. Kommenttina vain keskusteluun tämä viesti.
siksi hänen kuuluu olla tissillä taukoamatta muutaman päivän jotta saa tilattua lisää maitoa.
Tyydyttämällä maitotilaus korvikkeella tyrehtyy maidontuotanto rinnoista jotka tulkitsevat imemättömyyden sillä, että niistä tulee tarpeeksi maitoa.
Eli täysin yksinkertaista ja jokaisen käsityskyvyn ulottuvilla olevaa biologiaa :)
Vauva on niin fiksu että tekee väliollä tiheän imun kausia, jolloin asuu rinnalla. imuttelen tarkoitus on lisätä maidon herumista/määrää. jos tällöin antaa korviketta, niin imuttelun tarkoitus ei toteudu ja rintamaito vaan ehtyy. Siis vauva tekee lisää maitoa itselleen asumalla riinalla. Nämä kestää muutamasta päivästä viikkoon. Syöttövälit asettuu sitten pidemmiksi.
Pieni vauva yleensäö syö öisin useammin kuin päivisin, sit kuukauden tai reilu kk ikäisenä rytmi muuttuu.
jotkut vauva ei vaan nuku pitkiä pätkiä. mun 8kk on ikänsänukkumut max 2 tunnin pätkiä, 6kk iässä alkoi öisin nukkumaan 3-4 tunnin pätkiä ja päivisin max 1.5 tunnin.
Totta on että vauva tilaa rinnalla asumisellaan lisää maitoa mutta jos itse väsyt kovasti jatkuvaan vaölvomiseen niin ei se maailma kaadu vaikka yöksi annat korviketta jos kerran vauva silloin nukkuu. Sehän tarkoittaa myös sitä että korvike sopii eikä aiheuta vatsanväänteitä. Osittainenkin imetys on hyödyllistä, tosin voi olla että imetys loppuu aikaisemmin. Esikoiseni kanssa kävi niin että imetin osittain aina 4 kuukauden ikään saakka. Muita lapsiani olen imettänyt n. vuoden ikäiseksi. Silti esikoiseni on ollut kaikista lapsista tervein vaikka sai vähiten sitä tissimaitoa. Tällä vain tarkoitan sanoa sitä, ettei tuosta kannata paineita ottaa teit niin tai näin.
ja annat pullollisen vauvalle - saa äkkiä mahansa täyteen....
Imetystukifanaatikot sanokoot mitä tahansa, mutta kaikilla äideillä ei erity tarpeeksi maitoa, vaikka kuinka yrittäisi.