kannettava tietokone??
Paljon maksaa?.. ei tarvitse olla mikään paras mutta semmonen että ei joka päivä korjattavaksikaan tarvitse viedä..
Kommentit (3)
Siskolla 300 euron miniläppäri pelittänyt yllättävästi. Toiminut puoli vuotta ilman huoltotarvetta. Miniläppärin tehot ei toki riitä kaikkeen.
Sitä ennen siskolla oli tuhannen euron HP:n perusläppäri, joka oli takuuaikana kolmeen kertaan huollossa. Sisko tappeli koneen kanssa jatkuvasti ja toisaalta myös myyjäliikkeen ja valmistajan eli HP:n kanssa. Läppäriin vaihdettiin osaa ja toista sekä softaa, eli tuntui että onko siitä jäljellä muuta alkuperäistä kuin kuoret. Ongelmat kuitenkin jatkui ja sisko sai lopulta purettua kaupan, vaikka HP:n olisi halunnut mieluummin tarjota tilalle jotakin tehdashuollettua konetta. Eli alunperin viallista konetta, joka on huollettu 'kuntoon' tehtaalla.
Kait tonnilla voi saada toimivankin koneen, mutta riski pulmiin nykykoneissa on iso. Hieman enemmällä rahalla voisi ehkä saada laatua.
Joku kehuu, että voi olla hyvä ostos ostaa tietokoneliikkeestä yrityskäytössä ollut kannettava, jolle myyjäliike myöntää tietyn ajan takuuta. Ahkeran reissaajan koneessa akku voi kuitenkin olla huono.
M
Minikokoisisissa ei ole mm. DVD-asemaa.
riittää surffailuun, tekstinkäsittelyyn ja sähköpostien lukemiseen. tässä mun koneessa on tosin fotarikin :D