Miehen aikuinen poika kuollut, ei ollut
naimisissa ja lapseton, äiti elää ja sisarpuolia kummankin puolelta, saako isä kutsun perunkirjoitukseen? Äiti ei ilmoittanut edes kuolemasta, isä ei paljon ollut pojan kanssa tekemisissä. Pojalla mahdollisesti velkaa. Miten menee?
Kommentit (16)
Paitsi sitä velkaa. Eikä sitä kannattaa ottaa vastaan.
Ehkä saa kutsun perunkirjoitukseen tai sitten ei, mutta jos ei saakaan, niin ei varmaan missaa mitään erityistä.
Vai mistä tässä on nyt kyse? Onko tämän pojan isä nyt herännyt että haluaisi olla isä tälle pojalleen vai mitä?
Varsinkin jos pojalla on ollut testamentti niin kumpaakaan vanhempaa ei tarvittaisi paikalla.
yhteyttä vaan asianajajaan, halvinkin kelpaa.
Velat eivät periydy. Ekaks muutetaan omaisuus rahaksi ja siitä vähennetään velat ja loput annetaan. Kannattaa miehesi olla vähän kiinnostunut, jos osallistuu perunkirjoitukseen, tietää että asia on hoidettu. Suosittelen.
vaikkei ollut tekemisissä saatikka kutsuttu hautajaisiin.
Jos on velkaa kannattaa pesä hakea konkurssiin niin ei tule maksamista kenellekään.
törkeätä että isällä nyt kiinnostaa kun mahdollisesti perintöä tulossa... En edes viitsisi vaatia pääsyä perunkirjoituksiin kun ei pojan eläessä ole ollut kiinnostusta.
Toivottavasti ei jää latin latia, kun ei kerran eläessäkään kiinnostanut.
joten ei sitä isää tarvitse paikalle kutsua, jos kerran puoliso löytyy, joka kaiken perii, mitä perittävissä on.. eli se on nyt sen vaimon ongelma kuinka se paperisotansa hoitaa. Isällä ei ole osaa aikä arpaa koko touhuun, jos ei ole taannut niitä velkoja?
Oli sitten tekemisissä tai ei, niin vanhemmat on perillisiä, ei sisarukset, ellei ole testamenttia. Joten isän on parempi olla perunkirjoituksessa mukana varmistamassa, että ei peri pelkkää velkaa. Velkaperintöä ei ole pakko ottaa vastaan, mutta perunkirjoituksen jälkeen sitä on mahdoton enää kieltää. Ja huomaa että jos isä ei ota perintöä vastaan, niin se sitten siirtyy pojan isän perillisille, eli teidän lapsille.
siis velkahan ei tietenkään periydy teidän lapsille. Velat menee velkojien tappioksi, jos pesä menee konkurssiin. Mutta jos on jotain perittävää eikä miehesi ota sitä vastaan niin se menee sitten teidän lapsille.
makseta 'päältä pois' kuolinpesästä, ja sitten vasta, mitä jää, jaetaan?
osapuolet saa kieltäytyä perinnöstä
kyse merkittävästä summasta, niin lapsi saa edunvalvojan (mutta tässähän ei siitä ole kyse)
jos velkaa on, niin ei kannata edes ajatella perunkirjoitusta.