PMS-oireet älyttömät, mikä avuksi?
Varsinkin mielialanvaihtelut pahenee menkkoja kohti raivohulluuden partaalle. Raskauden jälkeen vain pahentuneet. Voiko esim. e-pillerit tasata näitä oireita vai mikä?
Kommentit (4)
E-pillerit auttavat monille. Jotkut ovat hyötyneet myös esim. b6-vitamiinista, mutta niitä pitää ottaa aika reippaasti. (Itsellä juuri kokeilussa 50-100 mg / päivä, ja ihme kyllä, tuntuvat auttavan!) Myös esim. kalsium ja magnesium saattavat auttaa.
Ks.
http://www.mtv3.fi/helmi/hyvinvointi/artikkeli.shtml/427561?hyvinvointi…
Lukaisin sen. Tuota mäkikuismaa ja b-vitamiinia voisi kokeilla ennen kuin alan ihan lääkäriaikaa varaamaan asian vuoksi. Mutta mitenhän kun imetän. Uskaltaako vielä mitään kokeillakaan vai tätyykö vaan odottaa ja kärsiä siihen saakka, että imetys päättyy. B-vitamiinia luulisin että voi syödäkin, mutta tuo mäkikuisma... No joo, voinhan sen itsekin selvittää. Mietin vain.
Itsellä ei kokemusta imetyksestä, kannattaa ottaa selvää! Luulisi, että se B-vitaamini nyt ainakin kävisi. Olisin itsekin kokeillut mäkikuismaa (olen siis tuo linkin laittaja), mutta mulla on toinen lääkitys (migreeniin), jonka kanssa sitä ei saa ottaa päällekkäin. (Ja myös jos syö esim. psyykelääkkeitä, niin mäkikuismaa ei kai saisi ottaa.) Mäkikuisma ja muut luonnonlääkkeet on kai vähän semmoinen kiistelty juttu, että jos lääkäriltä kysyy, niin ei varmaan suosittele, kun on "vain" rohto, josta ei lääketieteellistä näyttöä - mutta kai aika tehokas sellainen :)
Ja kantsii tosiaan katsoa, jos on muuta lääkitystä, että saako sitä kuismaa ottaa samaan aikaan. Mulla on ollut kaksi viikkoa kuussa ihan totaalisen hirveetä, ja nyt on olo tuolla b6:lla melkeinpä normaali, jos rintojen arkuutta ei lasketa. (Ja vaikutus alkoi miltei heti.) Eli suosittelen tosi lämpimästi, jos vaan imetyksen kanssa passaa! Tosiaan pitkäaikaiskäytössä isoilla määrillä saattaa ilmetä haittavaikutuksia (itse nappailen vain pms-aikaan, jota tosin siis on puolet kuusta), niistä voi lukea esim. Wikipediasta. Mutta toistaiseksi en jaksa vaivata niillä päätäni, joka nyt on kunnossa :)
http://fi.wikipedia.org/wiki/B6-vitamiini
gynesi sanoo? Tolkuttomille PMS-oireille on kyllä apuja saatavilla. Kysy lääkäriltäsi, turhahan noista on kärsiä.