Lue keskustelun säännöt.
Lapsi yritettiin kaapata tampereella
01.07.2009 |
Mua ahdistaa, jos Suomeenkin rantautuu kidnappaajat ja lapsikauppa. Suomalaiset pienet pellavapäät ois varmaan kuumaa tavaraa eteläamerikkalaisilla markkinoilla. En enää päästä lapsia hetkeksikään silmistäni.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3-vuotias tyttö yritettiin viedä äidiltään Tohlopinjärven uimarannalla tiistaina iltapäivällä. Poliisi kaipaa havaintoja kaappausta yrittäneestä naisesta sekä hänen seurueestaan.
Seurueen tuntomerkit
Nainen, joka otti tytön:
* noin 20-vuotias
* tummat, pitkät, kiharat hiukset
* tummat silmät
* tummahko ihonväri
* valkopunainen asu, joko punaiset housut ja valkoinen paita tai toisinpäin
* ulkomaalaisen näköinen
Toinen nainen:
* tummat, lyhyemmät hiukset
* alle 20-vuotias
* ulkomaalaisen näköinen
Mies:
* lyhyet, tummat hiukset
* noin 20-vuotias
* ulkomaalaisen näköinen
Pikkutyttö vietti tiistai-iltapäivää uimarannalla sisaruksensa, äitinsä ja isoäitinsä kanssa Tampereen Tohlopinjärvellä, kun lapsen luokse tuli tuntematon nainen. Nainen halasi tyttöä, otti hänet syliinsä ja lähti kävelemään poispäin. Tytön äiti huomasi tapahtuneen ja otti tyttärensä naisen sylistä pois.
Kaappausta yrittäneen naisen seurueeseen kuului myös toinen nainen ja yksi mies. Seurue poistui paikalta mahdollisesti autolla.
Lapsi yritettiin viedä Tohlopinjärven pohjoisrannan uimapaikalta, joka sijaitsee lähellä tenniskenttiä ja mattolaitureita.
Poliisi pyytää seurueesta ja heillä mahdollisesti käytössä olleesta autosta havaintoja.
Havainnot voi soittaa tutkijalle numeroon 071 874 5610 tai Pirkanmaan poliisilaitoksen päivystykseen numeroon 071 874 5800 kello 8 - 18.