Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

NEUVOJA : Miten saan lapset syömään ITSE ???

Vierailija
15.04.2008 |

Poikamme 2 v 8 kk ei syö itse, kuin muutaman lusikan päällisen ruokaa ja sitten kinuaa vain maitoa, koska ei saa masua täyteen muutamasta pienestä lusikallisella... =(



Myös 5 v 8 kk poikamme ei meinaa syödä itse, vaan häntä pitäisi myös syöttää... =(





(Syötetty pienenä/ isompanakin, koska sai nopeammin ruokailun ohitse, mutta nyt tuo nsyöttäminen on kostautunut, kun pojat ovat isompia...) =(





Muilla samanlaista ongelmaa...? =(

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna syödä itse ja tee stoppi syötölle. Kyllä se lusikka suuhun löytää kun muutaman kerran jää nälkä. Maitoa ei paikkaamaan haluttomuutta syödä itse.

Vierailija
2/4 |
15.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

yritä sietää mahdollista sotkua pöydällä, lattialla ja lapsen käsissä ja naamassa. Sivusta seuranneena olen huomannut, että " siistit" vanhemmat eivät anna lastensa syödä, kun syntyy sotkua. Kyllä se siitä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


ap

Vierailija
4/4 |
15.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika osaisi itse pukea vallan hyvin, mutta kun olen tyhmyyksissäni passannut ja puen hänet edelleenkin joka aamu. Ei kait se auta kuin viedä alasti hoitoon jos ei vaatteet ala mennä omin avuin päälle. Samoin se syöttäminen täytyy vain lopettaa. Tai kokeilla vaikka vuorottelua lusikoinnissa tyyliin sinä-minä-sinä jne...tosin silloin esikoinen saataa tuumata jäävänsä äidin huomiosta paitsi ja vaatii samaa " leikkiä" itselleenkin. Tai jos keskittyisit ruokapöydässä seurustelemaan esikoisen kanssa silloin kun hän syö reippaasti ja nuorempi näkisi, että äidin huomion saa syömällä itse.

Mutta vain sinä voit lopettaa syöttämisen ja olen varma, että lapsi ei nälkään siltikään kuole! Voimia!