Sosialityöntekijän palkka ja työn luonne:
Katselin tossa lähihoitajien palkkoja. Toisilla lähäreillä on paljon päälle 2000 euroa bruttopalkka. Ottaen huomioon, että varmaan silloin vuorotyötä.
Mutta kun nyt sitten vertaa sosiaalityöntekijän palkkoja noihin, niin tuntuu aivan pöyristyttävältä, että yliopistokoulutuksen saanut työntekijä saa bruttona noin. 2500 euroa työstä, joka on äärimmäisen raskasta. Todella epäreilua. Sairaanhoitajatkin saava monesti parempa palkkaa kuin sossut.
Kommentit (2)
Jokainen voi itse valita opiskelupaikkansa, ja tänä päivänä moni amatsun käynyt tienaa enemmän mitä yliopistosta valmistunut.
Jos miettii vaikka farmaseutteja, niin onko heidän työnsä todella niin vaativaa, että sitä varten pitää vuosia opiskella yliopistossa? Valtiolle on kannattavampaa, mitä nuorempina ihmiset aloittavat työelämän.
Minusta pitäisi kannustaa siihen, että yha useampi menisi mahdollisimman aikaisessa vaiheessa työelämään, ja vaikka sitten jatkokouluttautuisi työn ohessa.
Tyyliin lukio/amatsu, ja sitten vaikka tiukkaan tahtiin 1-2 vuotta opsikelua ja töihin. Töiden ohella sitten (työnantajan joustaessa tarvittaessa) sitten opiskelisi lisää 2-4 vuotta.
Ja juu, esim. lääkäreillä tälläinen ei toimisi, mutta monella alalla olisi ihan järkevä ratkaisu. Vältettäisiin sekin, että se 30-vuotias juuri valmistunut ole vailla oman alansa työkoemusta...
Mutta eiköhän todellisuuteen jossain vaiheessa herätä (kun ei enää päteviä sosiaalityöntekijöitä löydy). Ainakin toivottavasti!