Ottakaa lapsivakuutus etukäteen!
Ihan vain kokemuksesta haluan herätellä teitä miettimään, kannattaako säästää lapsen vakuutuksesta. Enkä ole vakuutusyhtiön asialla vaan minulla sattuu olemaan kaksi vauvana sairasta lasta :(.
ONNEKSI otin esikoiselle vakuutuksen jo ennen syntymää. Sairaalakäyntejä polimaksuja ja lääkekuluja tuli ekoina vuosina paljon.
Toiselle lapselle otettiin kanssa vakuutus jo etukäteen. Vauvamme oli yllättäen vakavasti sairas :(. Sairaala-, lääke ym kulujen ym lisäksi on myös toinen tärkeä juttu. JOS emme olisi ottaneet vakuutusta etukäteen, lapsi tuskin enää saisi terveysselvityksen perusteella vakuutusta lainkaan!! Nyt meillä on mahdollista jatkaa lapsivakuutusta 20 vee saakka.
Onneksi siis on ollu tämä asia kunnossa tässä kaiken pelon ja murheen ja epätietoisuuden keskellä.
Nauttikaa lapsistanne terveistä ja sairaista!!!
Kommentit (5)
Tapaturmavakuutukset on lapsilla, n. 10 euroa on vuosimaksu yhdestä.
sitten olen myös kuullut, että eivät katakaan kaikkea, tai että omavastuu joltain lääkärikerralta on juuri sen verran kuin se lääkäri maksaa, joten eihän ne kovin edullisia sitten ainakaan ole, vaikka kuluja tulisin paljon.
Siihen rahaan mahtuu aika monta lääkärikäyntiä.
Me otettiin kahdelle ekalle lapselle vakuutus jo ennen syntymää. Lapset olivat terveitä. Kolmannelle lapselle ei vakuutusta otettu ja isompien lasten vakuutukset lopetettiin.
No kolmas lapsi olikin moniallergikko. Oltais me ehkä jotain saatu vakuutuksesta, mutta silti säästettiin. Kolmesta lapsesta kun vakuutukset on yli 1000e vuodessa.
Tietty jokainen päättää itselleen sopivimman ratkaisun, mutta halusin herätellä. Itse en ollut nimittäin ajatellut ollenkaan tota, että lapsen syntymän jälkeen ei vakuutusta enää ehkä voikaan ottaa...
Onneksi tosiaan Suomessa Kela korvaa esim sairaalapäivät seitsemän päivän jälkeen, mutta esim polikäynnit on kuitenkin aina se 22 euroa. Ja lääkekatto on noin 600 euroa ja sitten tulee Kela vastaan.
ap
suurinosa lapsista on kuitenkin ' normiterveitä' (poissulkien normaalit flunssat yms.) eikä vakuutuksista ole samaa hyötyä. Tiesitkö että sairaala- ja lääkekulujakaan ei pohjattomasti joudu maksamaan vaan niille on Kelan puolesta katot?
Lapsivakuutukset ovat suuri rahasampo vakuutusyhtiöille. Alalla olen ja omassa yhrtiössänikinnuo yksi parhaiten tuottavista vakuutuslajeista.