Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

JOs lapsesi pyytää nätisti, pitääkö toisen lapsen antaa hänelle lelunsa?

Vierailija
11.04.2008 |

Ok, huonosti muotoiltu kysymys. Elikäs: kaverillani on 4,5v tyttö, joka aina haluaa juuri ne lelut, joilla lapseni leikkii. Yleensä sanoo lapselleni:" Mä haluan sen lelun" , jolloin lapseni saattaa vastata:" Minä leikin sillä" . Sitten tämä tyttö ryntää äitinsä luokse naukumaan, että hän HALUAA sen lelun, joka on lapsellani. Kaverini vastaa tytölleen lähes aina:" Pyydä kauniisti, niin kyllä varmaan saat sitten sen lelun" . No, tyttö pyytää kauniisti:" Antaisitko sen lelun?" johon lapseni vastaa:" Ei, minä leikin sillä" .

Jolloin kaverini yleensä sanoo lapselleni:" Annatko sen lelun Kirsikalle (nimi muutettu ;)), hän tahtoo katsoa sitä?"



Minusta on vaan jotenkin pöyristyttävää olettaa, että toisten pitää antaa kaikki lelunsa kaverini tytölle aina, kun tämä niin haluaa. Vaikka olisi oma leikki kesken. Ja vaikka tämä tyttö tahtoo aina kaikki toisten lelut, joilla muut leikkivät.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opetan lapsilleni että nätisti pitää pyytää, mutta myös että jos joku leikkii jollain lelulla parasta aikaa, ei hänen tarvi sitä sinulle antaa. Pyydän lastani odottamaan vuoroaan tai keksimään jonkun muun lelun tms.

Vierailija
2/6 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin olen opettanut lapsilleni: odota, kunnes XX ei enää leiki sillä ja pyydä sitten nätisti.

Olen tosin myös opettanut, että jos toinen haluaa lainata leluja ja nätisti pyytää, se pitää antaa. EI silloinkaan, jos juuri sillä leikkii.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta omani olen opetttanut kuitenkin aina kysymään, silloin kun he ovat toisen leluja vailla, lapset voivat puhua toisilleen ja oppia näin myös kunnioittamaan toistensa mielipiteitä



mun mielestä aina voi kysyä mutta vastaukseen täytyy uskoa

Vierailija
4/6 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sehän on sama, kuin otettais pyytämättä, väkisin.

Ei tietenkään tarvi antaa, jos leikki on kesken!

Vierailija
5/6 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ilmoitan sille, jolla lelu nyt on leikissä, että hetken päästä on toisen vuoro. Samaa taktiikkaa käytän jos kylässä on lapsi, joka haluaisi leikkiä samalla lelulla. Mutta jos odotusvuorossa oleva koko ajan terrorisoi sen toisen leikkimistä sillä lelulla (siskosten kanssa hyvin tavallista), niin oma vuoro ei tule ollenkaan.

Vierailija
6/6 |
11.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun vaikuttaa siltä, että tuo lapsi haluaa lelun aina vain siksi, että se on toisella. Pompottamista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme neljä