Mitä mieltä tällaisesta? Asuntoasiaa miettii taloudesta tietämätön!
Meillä on ongelmallinen asumistilanne: asumme kalliisti vuokralla huonossa ja tarpeitamme vastaamattomassa asunnossa ja muutto olisi aiheellinen. Onko mitään järkeä ostaa lainalla asuntoa ja maksaa paria vuotta pelkkiä korkoja kun olemme molemmat vielä opiskelijoita. Työelämässä mukana siis parin vuoden päästä ja työllistyminen varmaa. Kun samahan se on annammeko rahamme pankille vai vuokranantajalle... Vai onko tässä jotain mitä en tajua, miksi tässä ei olisi järkeä? Apuja kiitos :)
Kommentit (12)
Riippuu tietty säästöistänne ja lainan määrästä, mutta on mahdollista, että yli puolet kuukausittaisesta lainamaksusta on itseasiassa korkoja, joten se että maksaa pelkkiä korkoja ei välttämättä kauheesti auta asiaa.
No ei todellakaan ole. Kyllä ne vielä on melko matalalla.
olemme molemmat myös työssä, emme ole opintotuen varassa, mutta työ on siis osa-aikaista eikä meillä siksi ole vielä mahdollisuutta maksaa lyhennyksiä. Mutta siis nykyinen vuokra on suunnilleen sama tai suurempi kuin tulisi korkomäärä ja yhtiövastike yhteensä. Laskettuna niin että korko olisi vähän nykyistä tasoa korkeampi ja yhtiövastike sen suuruinen kuin sellaisissa asunnoissa yleensäkin millaista etsimme.
töissä ja lopettanut opiskelut ennen lainan ottoa.
kahta tonnia per naama kuussa käteen kuitenkaan. Siitä ei ole kysymys, että emme saisi lainaa.
Tuttavapiirissä on parikin henkilöä joilla on opiskelut kesken ja asuntolainaa myös. Eikä ihan vähän, kyse on pääkaupunkiseudusta kuitenkin. Ja ei ollut etukäteissäästöjäkään.
Eli siis lainan voi varmasti saada kyllä. Pankeillehan kelpaa raha! Riskeistä en sitten osaa sanoa.
Saamme lainaa jos haluamme. Kyse on siitä, haluammeko. Ja siitä, onko se järkevää. Mietin nyt sitä, että maksamme nyt vuokraa 875 euroa kuussa ja yhtiövastikkeet ja korot olisivat yhteensä noin 700-750 niin se tuntuu paljon järkevämmältä.. Maksukyvyn, työllistymisen ym. kanssa ei ole ongelmia. Kaikkea ei tietenkään voi ennakoida...siksi kyselenkin tätä kun mietin, että onko tässä kuviossa jotain mitä en ole ottanut huomioon. Koronnousun mahdollisuutta on tietysti ajateltu!
mutta eri asia on, kannattaako sitä juuri nyt ottaa. Voi olla, että korot nousevat vielä reilusti ja asuntojen hinnat laskevat reilusti. Tai voi käydä niinkin, että korot ja hinnat vakiintuvat vähän nykyistä tasoa korkeammalle. Sanotaankin, että ensiasunto kannattaa ostaa silloin, kun sille on tarve, koska on täysin mahdotonta sanoa, milloin on suotuisin aika ostaa asunto.
Lainan ja vastikkeen lisäksi omistusasujan täytyy varautua remontteihin, jotka saattavat olla isokin menoerä. Vuokralla on siinä mielessä huolettomampaa asua, että asunnon vaihtaminen on helpompaa, vuokranantaja vastaa korjauksista ja ostaa esim. uuden jääkaapin.
Asuntomarkkinat ovat nyt notkahtaneet, joka enteilee hintojen laskua. Jos ostatte nyt 100 000 ¿:n asunnon, ja asutte siinä kaksi vuotta, niin asunnon arvo saattaakin olla 90 000¿. Jos olette ottaneet alussa lainaa koko summan edestä, niin teillä ei asunnon myynnistä saatavat tulot edes kata lainaa.
Ja jos valmistutte työttömiksi, sairastutte, puoliso kuolee tms., niin tilanne on aika tukala.
Jos teillä on mukavasti alkupääomaa, ja jos pystytte lyhentämään lainaa edes jonkin verran, niin tilanne on aivan toinen.
ps. Monissa taloyhtiöissä kerätään ylimääräisiä vastikkeita tai vastiketta korotetaan kevään aikana tulevia remontteja varten, joten koettakaa varautua sellaisiinkin yllätyksiin.
kannattaahan nyt mielummin maksaa lainaa kun vuokraa, vuokra rahat menee ihan hukkaan... ja vaikka maksais vaan korkoja 2 vuotta niin onhan se kumminkin lähempänä sitä että joskus se lainakin on maksettu, vuokran maksuhan ei lopu koskaan... =)