Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Espoon kaupungin tontit, ketkä ovat etusijalla niiden saamisessa kun tontteja tulee hakuun?

Vierailija
26.12.2007 |

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nämä 300 pääsee uuteen arvontaan missä sitten arvotaan ne jotka saavat ostaa tontteja. Arvan mukaan saa sitten valita sen tontin joka ostaa. Eli viimeisille arpaonnisille jää ostettavaksi ne mitkä on enään jäljellä.



Ollaan osallistuttu monta kertaa, ikinä ei olla päästy edes ton 300 joukkoon.

Vierailija
2/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä siellä varmasti jotain seulontaa tapahtuu, uskoisin että jos jollain on maksaa tontti käteisellä ym. niin saa " voittoarvan" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiedän tämän kokemuksesta.

Vierailija
4/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

etusijalla on ollut kaupunginjohtajan kaverit ja tutut rakennusfirmat.

Vierailija
5/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoa asia, jolla pääsee jonon ohi, on espoolaisuus, eli muualla asuvilla ei ole mitään mahdollisuuksia saada Espoosta kaupungin tonttia, koska espoolaisia hakijoita on tuhansia ja tontteja vain kymmeniä.



Kaikki hyväksyttävän hakemuksen lähettäneet (vain yksi hakemus/talous) arvotaan numerojärjestykseen. Numeron 1 saanut saa ensin valita tonttinsa, sitten numeron 2 saanut jne.



Ensimmäiseen tontinvalintatilaisuuteen ei kutsuta kaikkia tuhansia hakijoita vaan sata ensimmäistä. Jos joku ei tule paikalle tai ei ota mitään siinä vaiheessa jäljellä olevia, kun on oma vuoro valita, ei saa mitään ja vuoro siirtyy seuraavalle järjestysnumerolle.



Siinä vaiheessa kun tontin varaa, joutuu saman tien tilaisuudessa maksamaan 500 euron varausmaksun. Samalla saa kuukauden aikaa harkita ennen kaupantekotilaisuutta, jossa loppuhinta tontista maksetaan. Jos tonttivarauksen peruu, menettää 500 euron varausmaksunsa.



Koska monet hakijat eivät ilmeisesti olekaan tosissaan tonttia hankkimassa tai olosuhteet ovat muuttuneet hakuajan jälkeen, peruutetut tontit tulevat uudelleen jakoon aina seuraaville jonossa oleville. Tänä vuonna tontteja oli jaossa melkein 90 ja tontin sai vielä yli 200. jonossa oleva.



Tontteja on sekä vuokratontteja että ostettavia. Ostettavien hinnat ovat nousseet vuosi vuodelta ja olivat tänä vuonna noin 20 %edullisempia kuin vapailla markkinoilla. Hinnat vaihtelivat alueen ja tontin koon mukaan, keskiarvo varmaan noin sata tonnia.



Haluatko tietää jotain muuta?



t.eräs tontin saanut

Vierailija
6/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähetetään lista, jossa kaikkien 300:n nimet ja järjestysnumerot ovat järjestyksessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

varallisuuden tai lasten lukumäärän mukaan, vaan kaikilla saman paikkakunnan asukkailla on samanlainen arpaonni. Ja sitä paitsi, ainakaan Espoossa tontit eivät ole niin halpoja, että niitä voisi kuka tahansa ostaa, vaikka arpaonni suosisikin.

Vierailija
8/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maata olisi vaikka kuinka paljon ja jos sitä ei pihdattaisi, niin hinnatkin asettuisivat järkeviksi. Koko tuo arpajaishommahan osoittaa ettei kysyntä ja tarjonta kohtaa, eli kysyntää on rutkasti enemmän kuin tarjontaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle sen ei kovin kummoista saa. Lisäksi jaossa vuokratonttja ja niiden vuosivuokra n. 2000 euroa halvimmillaan.

Vierailija
10/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täysin järjetöntä ylläpitää tontti-niukkuutta. Monet perheet muuttavat (hyvätuloisia paljon mukana) jo nyt ulkomaille koska siellä on mahdollista saada tontteja kohtuullisen hintaan, toisin kun pääkaupunkiseudulta.



Vapaavuori voisi laittaa vauhtia tonttitarjontaan!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomenruotsalaiset maanomistaja-suvut ei halua, että heidän maan arvo laskee. Rakennuttajat myös voitelevat päättäjiä, jotta niukkuutta ylläpidetään -> tonttien/asuntojen hinnat pysyy mahdollisimman korkealla.

Vierailija
12/12 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tontteja ei kaavoiteta vaikka peltoa ja metsää on tuhansia hehtaareita kehä-3 sisäpuolella. Jos kaavoitettaisiin lisää niin hinnat voisivat vihdoinkin normalisoitua, eikä tarvittaisiin mitään DDR-tyylisiä arvontoja. Tällä hetkellä pääkaupunkiseudulla on jo maailman kalleimmat tontin ja huonoin ostovoima.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kolme