Kuinka moni pitää koko ajan rakennekynsiä, käy usein kampaajalla ja solariumissa? Trimmaa itseään ja kuntoilee..?
Kommentit (14)
vaan koska se on terveellistä!?
Vaikka olet hoikka, voit olla rapakuntoinen joka kyllä vaikuttaa oloosi, kauneuteesi ja terveyteesi!
rakennekynsiä en voi pitää niiden epähygieenisyyden vuoksi. Solariumissa en käy, sillä se ei ole terveellistä, vaan vanhentaa ihoa. Liikun säännöllisesti ja käyn kampaajalla säännöllisesti. Olen hoikka ja pyrin myös syömään terveellisesti, mutten mikään kontrollifriikki kumminkaan ole.
Ei ainakaan sellainen, joka itsestään huolta pitää :)
Pitkät kynnet on sitä aina jos ei osata pitää kynsienalusia puhtaina, mutta rakennekynnet voi olla myös hyvin lyhyet.
Itse käyn säännöllisesti salilla, uimassa, kampaajalla ja laitattamassa kynnet. Solkkuun en menisi vaikka maksettaisiin!
Paremman lopputuloksen saan solariumista. Käyn kerran kuussa kampaajalla ja liikun.
Olen sairaanhoitaja, ja rakennekynnet on meillä töissä ehdottomasti kielletty.
5
Tiedän, että ne on sairaaloissa kielletty, mutta eipä niitä aina edes erota...
Silti toi " hometta ja bakteereja" propakanda on aina yhtä huvittavaa koska kynnet desinfioidaan aina ennenkuin akryyli laitetaan oman kynnen päälle. Kynsien alla niitä pöpöjä on aivan kaikilla, mutta sehän onkin sitten eri asia.
kirjoitan työkseni ja minua häiritsee helposti, kun kynnet naputtavat näppäriin. Siksi pidän ne aika lyhyenä.
Olen liki nelikymppinen ja taistelen ryppyjä vastaan. Näin solarium on kielletty.
En trimmaa itseäni, mutta sitä tuli tehtyä nuorempana. Nykyään pitäisi trimmata itseään 5 kertaa viikossa, jotta saisi sitä, mitä tavoittelee.
Kuntoilen kyllä.
Ohje on tullut infektiolääkäriltä ja -hoitajilta, jos niissä ei vaaraa olisi, tuskin olisi kielletty sairaaloissa.
5
kampaajalla käyn kerran kuussa kun läheinen ystäväni on kampaaja. Rakennekynsiä en laittaisi enkä hiusjatkeita.
4vk välein huollatan kynnet. Salilla käyn 2 kertaa viikossa ja 3vk välein solariumissa. 4 kertaa vuodessa käyn kasvohoidoissa. Jos on joku tärkeä tapahtuma niin viikkoa ennen käyn myös kosmetologilla. Sokeroinnissa aloin käydä tänä vuonna. Ikää minulla on 40v ja aina olen ollut hoikka. Nyt vaan huomaa, että jos ei näe vaivaa niin rupsahtaa vauhdilla. Näytän hyvältä ja haluan nauttia ulkonäöstäni kauan.
Vierailija:
Tiedän, että ne on sairaaloissa kielletty, mutta eipä niitä aina edes erota...Silti toi " hometta ja bakteereja" propakanda on aina yhtä huvittavaa koska kynnet desinfioidaan aina ennenkuin akryyli laitetaan oman kynnen päälle. Kynsien alla niitä pöpöjä on aivan kaikilla, mutta sehän onkin sitten eri asia.
Onhan niitä sormuksienkin alla.
kun omat on pitkät ja vahvat, en kuntoile kun olen luonnostani hoikka ja solariumissa käyn silloin tällöin