Jos perheen bruttivuositulot ovat reilut 60 000 euroa, kuinka suuren asuntolainan uskaltaisitte ottaa?
Meillä siis on tuollaiset tulot ja tarvitsisimme 130 000 euroa asutolainaa. Kuulostaako aivan hurjalta tuo summa? Itsestä tuntuu aika suurelta summalta, mutta uskoisin, että lainan kanssa ei tulisi ongelmia. Onko asiantuntijoita paikalla onko laina suhteessa liian suuri tuloihin nähden?
Kommentit (5)
lainamäärällä saa sellaista kotia kuin haluaisimme. Pitänee käydä aluksi pankeissa ja tyytyä sitten pienempään kotiin ja lainasummaan, jos tuntuu tuo summa liian korkealta.
ap
Netistä löytyy lainalaskureita (Esim Sampo) joilla voi laskeskella kuukausieriä eri kokoisille ja pituisille lainoille, erilaisilla koroilla. Varutuisin ainakin parin prosenttiyksikön nousuun ja katsoisin olisiko arki vielä kivaa niillä lainanhoitokuluilla. Varovaisena ihmisenä miettisin vielä mitä tapahtuu jos tulot tipahtaa esim työttömyyden vuoksi. Mä en ottaisi tuollaista lainaa, mutta ymmärrän kyllä ihmisiä jotka ottavat riskejä saadakseen unelmakämpän.
lainaa oli alunperin 108 000 euroa, nyt 90000(kulunut 2 vuotta)
Me pärjätään tosi hyvin(3hlö), korot saa nousta vielä monta, monta prosenttiä ennen mitään ongelmia. Ja sen varalta että tulee uusi lama-aika, minulla on työpaikka tiedossa.
Uskaltaisin ottaa siis tuommoisen lainan jos molempien tulot on säännölliset.
Riippuu ihan elintavoista. Me tykätään luksuksesta ja pikkuhemmottelusta, joten on kiva, että sellaiseenkin jää rahaa.