ostaako keraaminen vai perinteinen liesi? kokemuksia kaivataan..
Kommentit (7)
Siihen paloi heti ensimmäisinä päivinä kiinni jotain mitä en ole saanut kunnolla irti millään aineilla. Ylipäänsä vaatii aina erikoisaineita tullakseen puhtaaksi, kun vanha liesi tuli puhtaan näköiseksi ihan tavallisella tiskiaineellakin.
Ei oo ikävä sitä vanhaa liettä, jota sai sormet verillä kuurata.. Keraamiselle on olemassa oma aine millä sen saa pysymään puhtaana kun esim. kerran viikossa pesee. Eikä tartte tosiaan kuurata, pyyhkii vaan pari kolme krt.
Keraaminen meillä. Puhtaaksi lähtee kun heti putsaa pahat sotkut ja pienemmät myöhemminkin sillä aineella. Rapalla rapsutellen välillä jos luutulla ei irtoa.
jossa samanlainen pinta kuin keraamisessa. Keraamisen ongelma on meillä ollut hidas lämpenevyys. Kun keittää vettä, se on ensin keitettävä vedenkeittimessä, muuten kestää ikuisuuden.
induktioliesi on se, mikä on helppo pitää puhtaana. Keraamiseen ja valurautaan pinttyy tahrat.
Jos sinulla on tapana heilutella paistinpannut ja raahata sitä liettä vasten, niin siinä keraaminen naarmuuntuu. Keraamisen kanssa pitää siis olla huolellisempi, että kattilan nostaa pois, ei raahaa pois.
keraaminen hidas puhdistaa, raskasta nostella viiden litran perunakattiloita, kun vetää ei saa, hidas
Vierailija: