Mina kestan hyvin sen, etta lapseni on useimpien ihmisten mielesta ruma. Ainakaan han ei yleisen kauneusihanteen mukaan ole kaunis.
Toinen lapseni sen sijaan vastaa yleisiä kauneusihanteita hyvin. " Rumassa" lapsessani on paljon sellaisia hyviä ominaisuuksia, mitä " kauniista" lapsesta ei löydy, ja päin vastoin. Lapseni ovat minulle yhtä arvokkaita.
En silti menisi toisen lasta haukkumaan rumaksi. En myöskään loukkaantuisi jos joku näkee lapseni rumana. Kunhan ei sitä lapselle sano. Mutta minä aikuisena kestän asian hyvin, enkä ole niin heikko, että tämä ns. totuus veisi yöuneni.
Minusta tuo " ruma lapsi" - ketju on lähinnä huvittava, mutta uskon kyllä että se loukkaa lapsen äitiä. Luulen, ettei hän ole lainkaan varautunut tällaiseen kritiikkiin. Pääasia, ettei tästäkään ole itse lapselle mitään haittaa.