Onko itsemurha tai sen yritys rikos?
Kommentit (11)
Lanssi tulee kun ihminen on hengenvaarassa. Samoin poliisi.
Eli periaatteessa itsemurhayritys voi olla merkki vaikeasta psyykkisestä sairaudesta jolloin voidaan tehdä pakkohoitopäätös. Tämä on muuten asia, jota pohditaan lääkäreiden eettisissä keskusteluissa. Eli jos ihminen on ihan järjissään ja haluaa tehdä itsemurhan vakain tuumin, onko oikeutta estää sitä.
En tiedä miten asian laita on, jos itsarin tehneellä aiemmin diagnostisoitu esim. masennus (silloinhan ihminen on ollut sairas ja tuo sairaus voi altistaa esim. itsemurhalle).
Muistaakseni meidän henkivakuutuksen ehdoissa oli niin, että ei saa korvausta jos vakuutus on tehty alle vuosi sitten itsarista. Ja siinä piti myös kertoa onko ollut jotain mielenterveyden ongelmia. Luulisin että noi ongelmat olisivat este vakuutukselle tai nostaisivat sen hintaa, en tiedä.
Ja kuka ajaa kolarin muusta syystä. Kyllä minä ainakin koettaisin tehdä kaikkeni että näyttäisi onnettomuudelta.
Vierailija:
Ja kuka ajaa kolarin muusta syystä. Kyllä minä ainakin koettaisin tehdä kaikkeni että näyttäisi onnettomuudelta.
Sanotaan että ajat rauhassa eteenpäin, sitten rupeat näpräämään cd-levyjen kanssa, samalla toisella kädellä ohjaat rekan alle. Miten tästä voi päätellä, että teit itsarin eikä niin että cd-levyjen kanssa sekoilu aiheutti onnettomuuden. Ok, ei saa tietysti olla niin tyhmä että lähtee ovet paukkuen riidan jälkeen tai muuten mainostaa aikeitaan. Päin vastoin minä ainakin koettaisin olla mahdollisimman normaali ja sopisin vaikka ihmisten kanssa asioita tyyliin ok nähdään huomenna.
ohjaat rekan alle--mietipä sitä rekkakuskin elämää sen jälkeen
Saahan se ase olla jos siihen on kaikkia asianmukaiset luvat. Esimerkitsi itse omistan pistoolin ja ihan laillisen vielä.
ap