Kysyttävää psyk. sairaanhoitajalta?
Kommentit (9)
riippuu aina potilaasta, minkä verran hoidollisia keskusteluja käydään. Yleensä n. joka toinen päivä on keskustelu kahden kesken. Terapeutteja käytetään aika harvoin.
3, työskentelen akuuttipsykiatrian osastolla.
4, olen opiskellut sh:ksi, siinä suuntauduin psykiatriaan.
ap
mitä kaikkea teen: lääkemuutoksia, lääkkeenjakoa yms mitä millä tahansa osastolla. Lisäksi keskusteluja, erilaisia järjestelemisiä on paljon, mm. hoitoneuvottelut jne. Valvontaa ja seurustelua potilaiden kanssa.
ap
ja sain diagnoosin, jonka kotona tajusin olevan väärä. Samalla kun selvitin asiaa, löysin oikean diagnoosin, ja olen asiasta sataprosenttisen varma. Nyt on ruvennut jännittämään seuraava aika psykiatrille.. Silloin oli tarkoitus aloittaa tämän väärän diagnoosin mukainen lääkitys. Olisko sulla jotain vinkkejä, etten vaikuta yhtään sekopäisemmältä kuin olen, kun rupean kyseenalaistamaan psykiatrin, ylilääkärin diagnoosia :).
Eiköhän lääkemuutokset tee lääkäri?!?
Vai tarkoitatko, että teet lääkemuutokset tarjottimelle?
Ja 6, minun on tärkeä tietää nuo dg:t että voin vastata sinulle.
ap
Ja oikeasti olen estynyt persoonallisuus. Diagnoosi meni aika järkyttävän mönkään. Minut läheisesti tunteva ihminen on psykologi koulutukseltaan ja hänenkin reaktionsa oli voi itku!
Minulla ei ole mitään oikeasti epävakaan ominaisuuksia, sen sijaan tuo estynyt matsaa niin, että olen ihan järkyttynyt. Miten voi olla, ettei kymmenessä vuodessa ole kukaan tajunnut :o.
Pystyykö tuolla osastolla hoitamaan vauvaa mitenkään vai pitääkö se aina jättää " kotiin" ?
Onko minkä verran uhkaavia tilanteita töissä? Paljonko sinulle maksetaan?