Pojalle nimeksi Markus vai Mikael?
Nimivaihtoehdot saatu jo rajattua kahteen ja toinen nimikin on jo päätetty. Mutta tehdäkö pojasta Markus Joonatan vai Mikael Joonatan. Molemmista pidämme molemmat ja päättäminen on vaikeaa. Isoin ero syntyy siinä, että Mikaelin lempinimet ovat enemmän mieleen kuin Markuksen, mutta se tietysti sitten kumoutuu sillä, että Mikaelin ääntämys ei varmaankaan ole kaikille selvä, vaan sitä ja ehkä jopa kirjoitusasua saattaa joutua korjailemaan.
Kommentit (27)
Vierailija:
Mulla myös sama ongelma tulossa. Kun lapsi tulee maailmaan se saa nimen joka kirjoitetaan yhdellä vokaalilla mutta äänetään kahdella. :) Mun sukunimikin on onneksi ruotsinkielinen, että ehkä siitä tulee meille helpompaa.
En ole suomenkielinen. Ilen ruotsinkielin, :) Siis ruotsi virallisena äidinkielenä, mutta täysin kaksikielinen kuitenkin, kun isä ruotsinkielinen ja äiti suomenkielinen. Lapselle tulen puhumaan ruotsia, sen isä suomea.
vaan lainaamasi viestin kirjoittaja.
Ja vaikka olisivatkin, niin jos ovat kotoisin kaksikielisiltä alueilta, niin varmasti ääntävät ruotsalaisperäiset nimet ruotsalaisittain, kuten kaikki muutkin sillä alueella ja juuri sillä ääntämyksellä nimen lapselleen haluavat. Itse olen täysin suomenkielisestä perheestä ja minun piti elää yli 20-vuotiaaksi ja muuttaa Lappeenrantaan ennen kuin edes kuulin, että joku ääntäisi esimerkiksi juuri Mikaelin lyhyellä vokaalilla. Ja vieläkin vahingossa äännän nekin Mikaelit, jotka lyhyellä vokaalilla sanotaan usein kuten olen tottunut, eli kahdella i:llä ja noin puolellatoista k:lla.
Vierailija:
Jos olette suomenkielisiä niin miksi ette halua lausua suomen kielen mukaan?
Vierailija:
Mulla myös sama ongelma tulossa. Kun lapsi tulee maailmaan se saa nimen joka kirjoitetaan yhdellä vokaalilla mutta äänetään kahdella. :) Mun sukunimikin on onneksi ruotsinkielinen, että ehkä siitä tulee meille helpompaa.
koska kaikille on kuitenkin selvää kenestä puhutaan.
Ihmiset korjaavat kyllä ääntämystään sen mukaan miten nimenhaltijan oma perhe nimen lausuu. Eli sen takia ei kannata hylätä hyvää nimeä.
Tunnen yhden Mikaelin, jolla on varmaan kymmenen eri lempinimeä, ja yksikään niistä ei ole Miklu. Joten Miklu-kiklun takia en jättäisi nimeä antamatta.
Lausumisongelmaakaan tuntemani ei pidä häiritsevänä. Aika moni lausuu väärin, mutta sillä ei hirveästi ole väliä, kun nimi on kuitenkin sama ja kirjoitusasusta ei ole epäselvyyttä kummallakaan ääntämistavalla. (Toisin kuin monissa nimissä, joissa voisi olla kaksoivokaali kuten Lena tai Tina.)
Vierailija:
jos sukunimesi on Ikola niin älä tee Markusta
Minun lapsenlapsilla samat nimet, tosin on useamman nimisiä
Alkuperäiseen kysymykseen vastaus: Mikael.
Sitä on turha kenenkään ihmetellä, suomenkielinen lausuu nimen Mikael " mikael" myös ruotsinkielisellä alueella!
Tai sitten lestoja on tässä maassa aika paljon enemmän kuin tiesinkään.
Väestörekisterikeskuksen sivuilta
Mikael: 108466 kpl
Markus: 44851
Joonatan: 4934
usein juuri nuo nimet samoin Saara ja Maria
t. Mikaelin äiti :)
ps. meillä lempinimiä mm. miksu, mikki, mikkis
En tykkää Mikaelista.. ei muuta perustetta.
saattaisi ääntää myös lyhyesti ja se taas omaan korvaan kuulostaa todella hassulta. Ja olenpa kuullut, että suomenkielisillä alueilla joku on pyrkinyt lausutun nimen kirjoittamaan sitten taas Miikkael, joten erehtymismahdollisuus on tuossa nimessä molempiin suuntiin.
Lempinimistä vielä, että Micke tai Mikko ovat ihan mukavia lempinimiä ja Miksu tai Miklukaan eivät ihan kauheita, mutta Mackesta, Mackanista tai Makesta en niin pidä.
Ap
Mikael nyt vaan on kivempi nimi kuin Markus.
;) No siksi juuri äännänkin sen ruotsalaisittain, luonnollisesti, kun itse olen ruotsinkielinen.
t. nro jokin
Mulla myös sama ongelma tulossa. Kun lapsi tulee maailmaan se saa nimen joka kirjoitetaan yhdellä vokaalilla mutta äänetään kahdella. :) Mun sukunimikin on onneksi ruotsinkielinen, että ehkä siitä tulee meille helpompaa.
Ja pohjanmaalla jotkut suomalaistaustaisetkin ihme kyllä vääntää Mikaelin Miikkaeliksi. Vaikka minusta kaikki nimet suomessa pitäisi lausua niin kuin ne kirjoitetaan. Sellaistahan suomen kieli on!
Mikael on soljuva kaunis/komea nimi. Ja pitkä nimi kuulostaa arvovaltaisemmalta ja arvokkaammalta. (Vai osaisitko mieltää ajatuksissasi että pankinjohtaja voisi olla Pete tai Aku).
Markus töksähtää korvaan ja sisältää R ja S-kirjaimen jotka ovat kaikken yleisimmät puheviat. Eli " Malkut-nimi" ei kuulosta kovin kivalta äidistä enää sitten kun lapsi ei opikaan R ja S kirjainta... L-vika taas on aika huomaamaton ja harvinaisempi, joten jos mikaelin lausuu L-vikainen, sen ymmärtää silti...
Mikael Joonatan on ihana yhdistelmä. Voisin valita kummankin nimen tuleville pojilleni. :)
kuin kuuluisalla rallikuskilla ja jalkapalloilijalla.