Minkä verran ostatte toiselle ja kolmannelle samaa sukupuolta olevalle sisarukselle uusia vaatteita?
Meillä on kolme tyttöä ja nuorin siis periaatteessa saisi kaiken siskoiltaan kierrätettynä. Nuorin on nyt 1,5v ja tästä nyt käyttöön tulleesta vaatekoosta jo huomaa että käytettyjä tosiaan ovat. Vaatteet on ehjiä (rikkinäiset heitän pois) mutta haalistuneita, kulahtaneita... erittäin käyttökelpoisia kuitenkin vielä!!
Nuorimmalla pursuaa kaappi vaatteista, aivan mielettömät kasat kun on vielä serkkutytöiltäänkin saanut myös 2 tytöllä käytössä olleita vaatteita meidän omien lisäksi! Mutta ns parempaa vaatetta ei ole ellei erikseen osta.
Kommentit (7)
Juuri ostin uusia ulkoiluvaatteita ja usein ostan puseroita, pipoja, sukkiksia yms. pientä. Kengät, farkut, mekot on yhden jäljiltä yleensä vielä tosi hyviä.
Meillä on tyttö ja poika mutta poika saa kierrossa vaatteita serkkupojilta ja ne vaatteet on suurimmaksi osaksi kahdelle hyvin menevällä ja kuluttavalla pojalla olleita. En raaski poiskaan heittää kun periaatteessa ovat ok ja kotona ne meneekin mutta monet on sellaisia etten edes tarhaan kehtaa laittaa päälle..
Pitäis kait rankalla kädellä karsia noita käyttö/pihavaatteita, heittää pois puolet ainakin tai pistää jonnekin keräykseen mutta kun ei ole raaskinut kun käyttökelpoisiahan ne vielä on.
eli eivät voi periä toisiltaan. Nuorin on tyttö ja perii satunnaisia unisex vaatekappaleita veljiltään.
Meillä on nää kaks nuorinta tyttöjä (2kk ja 1½v) ja joitakin ´superluksuslöytöjä´ olen säästänyt nuoremmalle.
Mutta mua ärsys lapsena se, et sain lähes kaiken vaatteen/suksen yms isosiskoilta joten meillä on paljon kuvia, joissa olen samoissa vaatteissa kun pari-muutama vuotta aiemmin otetussa kuvassa siskoilla. Ja aina joku tuttu sano " näytät niin siltä ja siltä siskoltas, kun hänellä oli samanlainen mekko tai paita tai mikälie" . Silloin päätin, et jos joskus saan lapsia, en kierrätä vaatteita tms sisarukselta toiselle.
tosi samankokoisia ovat olleet (siis syntyessään, 0,5v, 1v, 2v...) ja kuopus siis perii esikoiselta paljon.
KENGÄT ostan aina joka " kaudeksi" väh. yhdet omat UUDET, perityt on siis vara- ja vaihtokenkinä.
Niin kuin moni muukin kirjoitti, niin nyt 4v. esikoiselta jäävät vaatteet ovat aikas elämää nähneitä; risat ja kestotahraiset menee roskiin, käyttövaatetta jää silti paljon, juhlavaatteet edelleen hyviä mutta ns. siistimpää arkivaatetta ei juuri jää, vaan niitä ostan kuopukselle uutena. Yllättävän paljon, vaikka kaikki aina muistavat sanoa, että kätevää kun kaikki esikoisen vaatteet käy kuopukselle... Totuus on kuitenkin toinen ;) Mutta kivaa että ulkovaatteet on kestäneet (haalarit ja takit siis, housut vaihtelevasti).
Hamstraan taas sieltä aivan liian paljon kaikkea ihanuuksia ja uusiakin tulee osteltua. Tämä on kivaa ja ylipäätään mahdollista nyt kun ovat pieniä, mutta en usko, että enää murrosiässä saan puuttua pahemmin vaateostoihin tai että pitäisivät toisten vanhoja kirpparilta ostettuja. Näin ollen nautin nyt täysillä tän lyhyen hetken ! Tytöt ovat 1,5v ja 6v.
Osan vaatteista säilön kyllä vielä kolmannellekin, ne parhaiten säilyneet.