kerronko uudelle miesystävälle että olen bi?
seurustellut aik ainoastaan naisten kanssa, mutta olen siis bi kuitenkin enkä lesbo. epäröin kertoa mutta kummallista se lienee sitten useamman vuoden jälkeen tai myöh kertoa? en halua että siitä tehdään mitään isoa juttua. vanhempani eivät asiasta tiedä enkä halua että tulevat tietämäänkään. miten kannattaisi tehdä?
Kommentit (4)
Kertoisin, kun tulisi sopivassa yhteydessä esille.
en tosiaan halua sitä hälle töksäyttää, enkä missään nimessä että hän saisi mitään ideoita päähänsä kimppakivoista (en tiedä tykkääkö moisesta mutta mä en ainakaan), enkä tietysti myöskään halua että levittelee juttua jos meidän suhteesta ei mitään tulekaan.
Kerro vaikka lounaalla huomenna tai illansuussa, kun katselette jotain kivaa ohjelmaa.
Älä myöskään sano, että sinulla olisi vakavaa puhuttavaa, vaan ryhdy luontevasti puhumaan asiasta, ihan kun puhuisit siitä, mitä olet päivällä puuhannut.
-3-
Sen olen oppinut, että aito suhde perustuu avoimuuteen ja luotettavuuteen. Luurangot esille kaapista.
Jos mies ei ole luottamuksesi arvoinen, niin parempi tietää se heti.