Vauva tulossa, mielipiteitä mikä olis paras hoitomuoto isosisaruksille?
Tästä aina lukee täällä ketjuja, mutta omaa tilannettani en ole niistä lukenut, joten olisi kiva kuulla mitä tästä mietitte:
Vauvan syntyessä syksyllä isosiskot ovat 6v (eskarissa) ja 4.5v (päiväkodissa, samassa missä esikoisen eskari). Eskarilainen on eskarissa joka päivä sen 5h joten tuo keskimmäinen voisi olla myös saman ajan ja samalla viemisvaivalla omassa pk-ryhmässään, eli osa-päiväpaikalla.
Vai? Olisko tämäkin nyt sitten julmaa ja itsekästä minun puoleltani? Nelivuotias viihtyy tarhassa hyvin, en usko että haluaisi jäädä pois kavereiden luota. Mutta mitäs kun äiti olisikin kotona vauvan kanssa? Mielipiteitä!
Kommentit (9)
mutta esim. talvi- ja kesälomissa noudattaisin eskarin rytmejä, ettei se keskimmäinen olisi ainoana hoidossa.
Meillä vanhempi lapsi on 4h päivässä hoitopaikassa ja toimii ihan hyvin. Hän on erityisryhmässä, joten mun ei sitten tarvitse enää erikseen viedä häntä terapioihin ym. asiaan liittyviin juttuihin. Viemiset ja hakemiset tosin välillä vähän rassaa, kun matkaa on 1,5 km ja kulkuvälineenä vain jalat. Mutta muuten on musta toimiva ratkaisu.
Voittehan te pitää ylimääräisiä vapaapäiviä silloin tällöin jos siltä tuntuu. 4,5-vuotiaalle pelkkä kotihoito ei enää oikein riitä muutenkaan joten jokin kerhosysteemi hänelle pitäisi kuitenkin sitten etsiä. tuttu päiväkoti johon sitten aikanaan menee eskariinkin on ihan hyvä ratkaisu.
Jos lapsi olis paljon alle 4 v. sanoisin että älä laita joka päivä hoitoon, mutta tuon ikäinen on jo eri asia.
ja joka pitää alle eskari-ikäiset lapset ihan kotihoidossa. Kuulostaako oudolta?
Vierailija:
ja joka pitää alle eskari-ikäiset lapset ihan kotihoidossa. Kuulostaako oudolta?
Minulla on 6 lasta ja kaikki 3 alle kouluikäistä jäivät hoidosta pois kun vauva syntyi. Mutta tästä onkin se etu, että lapsilla on kotona kavereita omasta takaa.
turha niitä sinne laittaa. Ei mullakaan ole esikoinen menossa ennen eskaria hoitoon.
Eihän se mitenkään viihdy kotona vauvan kanssa kun isosiskokin on eskarissa.
kuin 6-vuotiaan eskari.
Ilman muuta.