Voi jestas meidän vähän yli 2 veetä. Tänään uimahallissa tapahtunutta.
Kävin tänään lapsen kanssa uimahallissa ja muksu sitten hoksasi suihkussa toisen taaperon, n. 1v6kk tytön. Meidän lapsi sitten vähän aikaa katseli ja tokaisi kuuluvalla äänellä mulle: Missä tuon pippu (=pippeli) on? Ja heti perään hän jatkoi: Tuolla on viiva, onko pippu piilossa?
Yritin selittää lapselle, että koska hän on poika, hänellä on pippeli. Mutta koska tuo toinen lapsi on tyttö, hänellä on pimppi, koska tytöt eivät tarvitse pippeliä.
Tuo toinen äiti mulkoili aikasta pahasti, kun hän kuunteli meidän keskustelua.
Kommentit (13)
Pakko se oli lapselle selittää paikan päällä tai muuten tuo olisi jankannut samaa asiaa tosi kauan. Ja meidän lapsi on nyt 2v2kk ja hän puhui jo 1v6kk ikäisenä todella sujuvasti, vieraat luulivat aina, että lapsi on yli 2 vuotias.
Lapsi ei ole koskaan nähnyt pikku tyttöä alasti, joten sen takia hän ihmetteli tuota pippelin puuttumista. Ja kyllä me olemme selittäneet lapselle monta kertaa, että äitillä on pimppi, koska äiti on tyttö ja isillä ja lapsella on pippeli, koska he ovat poikia. Mutta onhan nuo vähän eri asia; pikku tytön " paljas" pimppi ja aikuisen naisen karvapöheikkö.
ap
tytölle selitettiin pimppi ja pippelijutut kun hän silloin niistä kiinnostui. Minusta ei ole mikään itsestään selvyys, että 2 vuotias tietäisi jotain noista asioista,
eikä hänellekään tuo tyttöpoika -juttu ole ihan selvää kuin pläkki. Kuka on tyttö, voiko tytöllä olla vauvoja? Entäs kuka on nainen ja kuka tyttö, entäs täti sitten? Tällä viikolla bussissa sanoi yks kaks kovaan ääneen, onks toi täti? Yritin hiljaa suputtaa omaa mielipidettäni hän jatkoi kovaan ääneen: AI MIKS EN SAA PUHUA SAAN MÄ PUHUA ONKS SE SETÄ VAI? ÄITIIIII!! ONKS SE JOKU VAI?
Itselläni juuri samanikäinen lapsi, eikä tuollainen sopisi yhtään kuvioihin...
Isommatkin lapset meillä verbaalisesti lahjakkaita, mutta ei kyllä tussa iässä pimppi/pippelijuttuja kysellä. Eikä kukaan tuonikäisen lapsen äiti nolostuisi moisesta.
Että terveisiä vaan sinne porvoon pedoillle...:(
Meidän 2,5v poika on kyselly ja ihmetelly alastoman tytön nähtyään, että " mittä kiku" ymv.
väitti tänään kiven kovaa että sillä on masussa kasvamassa pikkuveli :) yritä siinäki pokkana selittää että pojilla ei voi olla vauvaa masussa, että vain tytöillä sitte ku ne on tarpeeksi vanhoja ja että se pikku SISKO TAI VELI on äitin masussa.
ei kykene tajuumaan että on olemassa muitakin sukupuolia kuin se mitä he edustavat. En nyt muista minkä ikäisenä sukupuolierot valkenevat lopullisesti lapselle, mutta aika myöhään se oli. Siksi tytöt ja pojat leikkivät usein tosi pieninä yhdessä, mutta alkavat sitten myöhemmin viihtyä paremmin saman sukupuolen edustajien kanssa.
sitä pitää jotenkin " hävetä" ? Miksi me aikuiset pelkäämme muiden reaktioita? Ja sillä tavalla luonnollisista asioista tulee jotenkin salamyhkäisiä lapsellekin, ja niin se kierre jatkuu.
minun mielestä pimppi on aika rivo sana. Itse olen käyttänyt pylly-sanaa ja peppua, pojilla se on pippeli. pylly taitaa olla vissiin murresana
meidän poika ainakin on 2-vuotiaana ihmetellyt että miksi äidillä ei ole pippeliä =o
Nyt 3-vuotiaana väittää ihan tosissaan että tytöt ei käy kakalla, niillä ei ole pyllyä. Eikä usko vaikka miten yritän hänelle selittää ... ja käyhän äitikin kakalla. Mistä ihmeestä on tuommoista edes keksinyt.
Joo, meillä on vaan poikia. Tyttöjä näkee vain kerhossa.
Vierailija:
Itselläni juuri samanikäinen lapsi, eikä tuollainen sopisi yhtään kuvioihin...
Isommatkin lapset meillä verbaalisesti lahjakkaita, mutta ei kyllä tussa iässä pimppi/pippelijuttuja kysellä. Eikä kukaan tuonikäisen lapsen äiti nolostuisi moisesta.Että terveisiä vaan sinne porvoon pedoillle...:(
Vierailija:
minun mielestä pimppi on aika rivo sana. Itse olen käyttänyt pylly-sanaa ja peppua, pojilla se on pippeli. pylly taitaa olla vissiin murresana
Meidän 3 v katteli uimahallin saunassa että " miks tolla tytöllä on pippeli?"
Hyvä kysymys, kun kerran naisten puolella oltiin...