Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Osaatko riisua hyökkääjän aseista? Opeta tämä myös lapsillesi.

Vierailija
03.05.2007 |

Kun joku hyökkää (huorittelee, uhkailee, käy kimppuun, mitä tahansa), uhrilla on kolme mahdollista reaktiotapaa.



1) Vastata samalla mitalla. Tämä johtaa tilanteen pitkittymiseen, koska hyökkääjä kokee halua nostaa kierroksia. Aletaan nokitella, ja jos kukaan ei tule väliin, voi syntyä todella hankala tilanne. Näitä näkee nakkikioskeilla joka yö.

2) Olla välittämättä, olla kuin ei kuulisi tai näkisi, jättää reagoimatta. Tätä monet opettavat lapsilleen: ole niin kuin et välittäisi kiusaajasta niin kyllä se lopettaa. Tämä ei pidä paikkaansa, koska hyökkääjä etsii nimenomaan reaktiota. Hänen kannaltaan on äärimmäisen loukkaavaa, kun toinen ei muka edes huomaa. Tämäkin ajaa hänet nostamaan kierroksia. Hän hyökkää yhä rajummin, jotta saisi reaktion. Tämä mekanismi on johtanut moniin pahoihin kiusaamiskierteisiin kotona ja kodin ulkopuolella.

3) Antautua. Ihmisellä on yhä vain hermojärjestelmässään sama automaattinen refleksi kuin susilla: kun toinen näyttää vatsansa ja kurkkunsa, hyökkääjä perääntyy. Uhrin kannattaa ilmaista selvästi sanoilla ja teoilla, että häntä pelottaa, tuntuu tosi pahalta. Näin hyökkääjä on saanut reaktionsa ja voi lopettaa.



Mitä mallia sinä opetat lapsillesi? Minut opetettiin kotona olemaan välittämättä kiusaajista, ja tämän seurauksena en osannut toimia oikein, kun minua koulussa alettiin kiusata. Kunpa olisin tajunnut ruveta vaikka vääntämään tekoitkua! Paljon vähemmällä olisin päässyt.



Myös väkivaltaisissa parisuhteissa väkivallan kierre pahenee, kun kumpikaan ei osaa antaa periksi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitten ihan oikeasti olet sitä mieltä, että hyökkääjä perääntyy kun näytat sille heikkoutesi. Juu, varmaan.

Vierailija
2/6 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse aloin pienenä aina itkemään kun mua kiusattiin -> sain vain itkupillin maineen ja kiusattiin kahta kauheammin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkaa kehua häntä ihan vilpittömästi, olla kiinnostunut hänestä ja hänen tekemisistään. kiusaajalla on näet halu olla kingi...

Vierailija
4/6 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävi kahden tuttavanaisen kimppuun. Toinen alkoi itkeä ja hyökkääjät lähtivät pois. Ei me tommoista itkupilliä viitsitä kiusata. (Yöllä Turun keskustassa.)



En tiedä toimiiko yleensä. Ei ainakaan pikkuriidoissa. Saa vaan itkupillin maineen.

Vierailija
5/6 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä ole niin varma tuosta takaisin lyömisen toimivuudesta kun ajatellaan aikuisten aggressiotilanteita.

Vierailija
6/6 |
03.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

huomannut helpoimmaksi tilanteen laukaisijaksi seuraavan kysymyksen: Näen että sua harmittaa, ja sulla on paha olla , voinko auttaa jotenkin? Kummasti on veitsen ja piikin heiluttelijat alkaneet jutella.. ja itkeä..