Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pärjäiskö pph pienen diabeetikon kanssa?

Vierailija
09.05.2007 |

Lapsi ei osaa itse sanoa milloin verensokeri laskee alas, eli vaatii seurantaa. Ja ruokien hiilihydraattien laskentaa.



Onko päiväkodissa paremmat edellytykset hyvään hoitoon?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi sairaala on järjestänyt koulutuksen asiasta muutamalle hoitajalle.



Mutta nuo asiathan voidaan toteuttaa myös pph:lla.

Vierailija
2/4 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

haluaisi (en tosin ole pph).

itse haluaisin hoitaa kyllä lastani siihen asti kun osaa itse ilmaista alhaisesta verensokerista johtuvasta huonosta olosta, on se sen verran vakava juttu (ja kokemusta ja tietoa on diabeteksesta!)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aina oli lupa soittaa.

En laittanut kylläkään diabeteksen takia pph:lle, vaan siksi kun vapautui paikka sellaiselle ihanalle hoitajalle, jolle olen lapseni aina halunnut hoitoon. Lisäksi lapseni oli kauhean ujo isossa lapsiryhmässä.



Olen vieläkin kiitollinen tuosta vaihdoksesta, että hymy nousee silmiini asti. Lapseni sai pienessä ryhmässä enemmän tukea ujouteen,

nyt 10-vuotiaana on hirmu halukas esiintymään ja juontamaan erilaisia koulun juhlia.



No, meni asian vierestä diabeteksen suhteen.

Meilläkään ei osannut sanoa tarpeeksi ajoissa huonon olon, mutta pph näki heti kun alkoi mennä alas, koska lapseni käytöksestähän sen huomasi. Meni hiljaiseksi, tai pahantuuliseksi ykskaks. Aina oli mehut ja siripirit mukana reissuissa.



Nyt onneksi itse tunnistaa olonsa, ottaa mehut ja hoitaa mallikkaasti. Koettakaa jaksaa, viuelä se aurinko paistaa hupojen kohdallakin. Pian lapsi oppii tunnistamaan hypot, varsinkin jos ei pidetä liian alhaista hoitotasapainoa.

Vierailija
4/4 |
09.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja vasta syksyllä menossa hoitoon, eli mahdollisimman pitkään on hoidettu kotona sairauden vuoksi. Vaan tuskinpa vielä syksylläkään oloaan osaa ilmaista, ja siksi huolettaa jo nyt että miten pärjää hoidossa.



Hain jo pk-paikkaa, mutta aloin miettimään jos jostain löytyisi " hyvä" pph, niin ehkä kuitenkin mieluummin sellaiselle lapsen antaisin. Erityislapsietu on jo tiedossa, mutta riittääkö se...? Lapsi on päiväkodissa kuitenkin vain yksi kymmenien joukossa!



-ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme viisi