Voiko kouluttamaton kotiäiti mennä kansanedustajaehdokkaaksi? ov
Oli asiasta riitaa tänään työpaikalla. Sanokaapa mielipiteenne
Kommentit (6)
toinen asia on, jos haluat jonkun tietyn puolueen listoille. niihin on yleensä tunkua ja et välttämättä tule valituksi heidän ehdokkaakseen. aina voi kuitenkin perustaa oman listan ja yrittää sieltä eduskuntaan, tosin tuskin tulet valituksi johtuen mm. ääntenlaskutavasta.
ei siellä joillakin äijilläkään ole kuin kansakoulu käytynä
kunhan on Suomen kansalainen eikä ole " menettänyt kansalaisluottamusta" (esim valtiopetoksen takia). Ehdokas tarvii tosin tuekseen vaalilistan tai ainakin 5000 nimeä kannattajia päästäkseen ylimääräisenä vaaliin mukaan.
Mutta pääseekö läpi, onkin sitten eri asia. Todennäköisesti ei pääse. Tämä ei tosin johdu pelkästään kouluttamattomuudesta vaan myös siitä, että läpimeno tarvii ison mainosbudjetin (yli 10 000e) ja puolueen tuen.
Sitten on tietysti kysymys erikseen, että lasketaanko täysillä vaalityötä tekevä ehdokas kotiäidiksi vai ei. Mutta vaalityötähän ei ole pakko tehdä " täysillä" tai ollenkaan, jos niikseen tulee.
Jotta tämä maa toimisi, se tarvii kaikenlaisia ihmisiä. Pelkät kouluja käymättömät tai korkeasti koulutetut eivät yksin onnistu menestyksekkäästi hommaa pyörittämään. Tämä on suoraan gurun kirjasta, jota opetetaan korkeakoulussa :-)
Jos sinua on siunattu kohtalaisella maalaisjärjellä ja ajattelet olevasi sopiva duuniin, anna palaa!
että saatais sinne eduskuntaan ihan tavallisia ihmisiä!
Ei liene tarkoitus että kaikki politikot on " viisaita" koulutettuja akateemisia jotka ei ymmärrä tavallisen ihmisen elämästä mitään, eikä oikeestaan mistään mitään.
Tarkoitus kai olisi että siellä ois edustajia kaikista kansan ryhmistä??
Jos tarkoituksena kuitenkin on vain se, että saisi kotihoidontuen nousemaan niin ei sitten kannata yrittää, mutta jos todella haluaa vaikuttaa asioihin ja on kiinnostusta niin voihan sitä yrittää. Pääsy sinne ei todellakaan ole varmaa pelkällä kotiäidin tittelillä.