Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

vauvan kanssa ulkomaanmatka. Antakaapa vinkkejä, miten onnistuu.

Vierailija
29.01.2007 |

Tarkoitus on lähteä Kreetalle rethymnoniin kesäkuun alussa. vauva silloin 7 kk ja isoveljet 8 ja 10 vuotiaat. mukana siis 5 hengen poppoo.

kaikki hyvät vinkit kullankalliita. mitä mukaan ja mitä saa paikan päältä.

Tarkoitus olisi imettää vielä silloin...eli ruoat kulkee mukana.

hotellina blue star Ibiscos garden tai mikä lie nyt olikaan..

KIITOS !!!!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse stressata että kakkaa uima-altaaseen. Ja rintareppu on todella kätevä ja hoitolaukusta se pienehkö alusta niin että voi vaihtaa vaipat vaikka keskellä lattiaa. Etelässä ei noita hoitohuoneita ole niin paljon.

Vierailija
2/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sit se vauveli rääkyy koko matkan niin et muut matkustajat häiriintyy siitä,,hyvää matkaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuollainen valmismatka on mielestäni helppo kun on yksi pieni lapsi. Ja 7 kk muuten hyvä ikä, kun ei vielä (ehkä?) liikukaan paljoa! Välttämättä täysimetys ei enää siinä vaiheessa onnistu, mutta todnäk syö kuitenkin niin vähän vielä kiinteitä, että kyllähän ne matkalaukkuun sopii (onpahan tilaa tuliaisille). Itse olen alle vuosikkaille ottanut ruuat mukaan, ettei tule mitään oireita tms. Vaippoja olen ottanut aina vain partin päivän tarpeiksi.



Ja mukaan hyvä aurinkorasva apteekista (alle 1 v) + lapsiperheen " perusapteekki" !



Hyvää matkaa!

Vierailija
4/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikkumista helpottaa, jos on rattaat, joissa voi nukkua päikkärit. Jos haluatte esim. retkeillä vaikeammassa maastossa, kantoreppu/liina on pop.

Vierailija
5/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

me oltu reissussa kun vauva 3,5 kk ja 7 kk. molemmat kerrat menny hienosti, ei itkua, ei rähinää, pelkkä hyväntuulinen vauva. etelässä ihmiset vielä ( ollaan oltu espanjassa ja italiassa ) on niin ihanan lapsirakkaita, kaikki tulee jutteleen! ekan reissun paluulennolla kaikki lapsiperheet laitettiin bisnesluokkaan! loistopalvelun tarjosi halpisyhtiö blue1...



lennoilla nousuissa ja laskuissa oon pyrkiny syöttämään jottei korvat menis lukkoon. jauheina vaan ruoat mukaan ja pulloveteen! vaippoja löytää paikan päältä mut tosiaan ruokien kanssa voi olla vaikeeta, kun kielimuuriin törmää eikä kaikki aina ihan oo samanlaisia tuotteita.



kysykää jos otatte vaunut mukaan et saako ne viedä portille asti. monesti saa jos vaan etukäteen pyytää. myös kannattaa pitää mielessä ne idiootit nestevaatimukset, yleensä kyllä joustaa vauvojen kanssa.



ja älä välitä kanssamatkustajien hermostuneista katseista kun näkee istuvansa vauvan vieressä... ;-D



hyvää matkaa!



Vierailija
6/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

oletteko uittaneet vauvoja hotellin uima-altaassa...? onko ns luvallista ??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja vauva oli silloin 10kk. Minä imetin joten korvikkeita ei tarvinnut mukana kuljettaa. Mukaan otin purkkiruokaa ja puurojauhetta. Vaippoja otin mukaan sen verran että ensimmäinen päivä pärjättiin ,loput ostetttiin paikapäältä. Purkkiruokia oli myös myynnissä, mutta olivat aika paljon kalliimpia kuin täällä ja tuoteselosteet kreikaksi joten ei niistä selvää ottanut mitä sisälsivät:). Muuten vauvan kanssa oli tosi helppo olla lomalla, kun rattaissa kulki mukana ja nukkui kun väsytti.

Vierailija
8/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kentällä oli helppoa kun oli kantoliina. Rattaat olisi kyllä saanut ottaa portillekkin, mutta mielestäni liina oli todella kätevä eikä sitten tarvinnut niitä rattaita enää miettiä.



t.8

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
29.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli maidot, vaipat ja ruoat on tungettu matkalaukkuun. Eipähän sitten ole tarvinnut stressata sopivien ruokien ym. löytämisestä.

Vauvan kanssa matkustaessa ehdottomasti kannattaa ottaa mukaan vedenkeitin, jollei hotellihuoneessa sellaista valmiiksi ole. Sen avulla desinfioi tutit ja muut ruokailuvälineet, lämmittää purkkiruoat ja tekee ilta/aamupuurot.

Lentomatkoista ei kannata ottaa turhaa stressiä. Yllättävän rauhallisia lapset (meidän ja muiden) ovat matkojen aikana olleet. Vauvakori lentokoneessa on ihan kätevä.

Muutama lelu kannattaa ottaa mukaan. Sellaiset ovat erityisen hyviä, jotka saa kiinnitettyä rattaisiin tai syöttötuoliin (missä teidän vauva sitten istuukaan ravintolassa).

Desinfiointilaput ovat käteviä käsien putsaajia.

Tätä en ole itse kokeillut, mutta kuulemma puhallettavasta kahluualtaasta saa kätevän leikkikehän vauvalle ulos.



Mukavaa matkaa!