Miksi taapero ei huomioi kipua kun häntä sattuu? Vain suuret kolhut aiheuttavat reaktion.
Muutama päivä sitten lapsi kaatui metalliautojen päälle ja häntä takuulla sattui, mutta hän ei näyttänyt reagoivan mitenkään kipuun, korkeintaan hetken hämmennyksellä kuten yleensäkin kolhiintuessaan ellei sitten satu oikein kovasti. Rokotettaessa hän on aivan rauhallinen. Nokkosten pistely ei tuntunut kesällä hidastavan menoa ollenkaan. Onko lapsella vain korkea kivunsietokynnys vai mikä voisi selittää tällaisen? Onko olemassa aistien aliherkkyyttä, kun kerran on yliherkkyyttäkin? Mitä se kertoo lapsesta?
Kommentit (4)
2-vuotiaalle, että siitä en vielä epäilisi mitään;)
Pinoaminen. järjestely ja rivittäminen kuuluu tavalliselle 2v:lle.
Minulla on myös tällainen " aliherkkä" tapaus. Villi, eikä pahemmin reagoi muuhunkaan, esim. huutoon tai kieltoihin :) Ollut muuten ns. helppo lapsi, ei pahemmin ole itkenyt muutenkaan. Onkohan näillä yhteyttä?
Onko kömpelö vai tosi ketterä, kiipeileekö paljon? Oletko huomannut puolieroja esim käsien toiminnassa?
Puheen kehitys on ollut hieman myöhässä, mutta nyt on kirinyt siinä ja muodostaa lauseita ja taivuttaa päätteitä sanoille. Jotain pientä on ollut, mikä saa miettimään onko kaikki käyttäytyminen ja reagoiminen ihan normaalin rajoissa olevaa toimintaa, esim. lelujen kanssa suosikkileikki on niiden järjestely riveihin ja erilaisiin asetelmiin (tosin symbolistakin leikkiä on).