Mitä olisit mieltä jos sun mies...
Eli tilanne meillä tämä: mies sanoi itsensä irti viime elokuussa kun sanoi että haluaa vaihtelua. Mä taas olen pätkätyöhelvetissä eli tulot tosi epäsäännölliset ja pienet. Miehellä oli hyvä ja pysyvä työpaikka.
Mieheni ei ole lähettänyt kun pari hakemusta eikä aktiivisesti edes etsi töitä. Yritetään tässä lasta saada (oltiin sovittu näin jo aiemmin että tämä kesä alotetaan yritys). Mulla on töitä nyt kyllä mutta välillä ottaa päähän kun mies on vaan kotona ja jos jotain siltä kysyn niin sanoo että painostan sitä ja se menee hiljaseksi. Sano myös, että on valmis jäämään kotiin lapsen kanssa, mutta kyllä mä haluisin hoitaa vauvaani myös.
Onko kellään vastaavaa tilannetta ollut?
Kommentit (21)
jo painostamaan aktiiviseen työnhakuun, ei ole sinulle reilua elättää koko perhettä.
Itse olen yh että jos mies haluaa jäädä vauvan kanssa kotiin niin mikäs siinä.. Luulen että haluaa nopeasti töihin
Ei miehestä ole lasten kanssa kotona olemaan. Eihän sellainen kerta kaikkiaan kykene hoitamaan lapsia!
Miksi on niin ok naisen olla kotona halutessaan ja miehen elättää perhettä ja miksi ei voisi olla toisinpäin, miksi ei voisi edes keskustella siitä? Että nainenko sanelee kuka lapsen hoitaa ja kenen on tienattava?
Sain hyviä ajattelemisen aiheita, täytyy tässä koittaa taas kysellä mitä mies meinaa... En mä kuitenkaan erota haluaisi. Mietin että eikö kellään muulla ole omia kokemuksia tilanteesta? Onko mun mies ainoa tosiaan joka tekee näin?
ap
Hoitovapaa onkin ihan eri asia, mutta äitiyslomalla miten isä imettää...?
Huvikseen työttömänä olo on jo niin selkeä esimerkki tulevaisuudesta, että huh huh!
Lopeta sen elättäminen niin johan alkaa duunit taas kelvata!
aktiivisesti yrittäisi etsiä työtä. Toki joskus johonkin työhön voi loppuun palaa ja ottaa hatkat, mutta kyllä siitä sitten uutta pitäisi alata etsiä perään. Kuulostaa laiskalta, mutta voiko hän olla masentunut jostakin? Se voisi selittää uupumuksen ja laiskuuden?
Minusta naisen tehtävä on olla kotona lapsen ensimmäiset 6kk ja sitten vasta isälle mahdollisuus jäädä kotiin. Jos hän ei ole kiinnostunut edes työnhausta, kuinka hän jaksaisi edes hoitaa pientä lasta, joka on myös omalla tavallaan vaativa? Miettisin sitä lapsentekoa...
Emme olisi enää yhdessä. Mies voi olla kotona jos esim. koti-isä (miehesi ei ole koti-isä ollut viimeisen miltei vuoden aikana) tai tekee palkkatyötä kotona. Muuten olisi kiinnostus lopahtanut jo. Kai se on persoonakin kysymys. Hirveä lusmu ja laiskuri.
Mutta olisin huolestunut jo siitä, että mies olisi irtisanonut itsensä ilman, että uudesta työpaikasta tietoakaan!! Mun mieheni myös irtisanoi itsensä viime elokuussa mutta vasta, kun uusi työpaikka oli varmistunut.
Olemme kai tylsiä ihmisiä mutta töiden suhteen mielellään pelataan mahdollsimman varman päälle (varsinkin kun on pieniä lapsia ja 20 vuotta talolainaa...) vaikka eihän mikään nykyään niin varmaa ole.
Tai menkää yhdessä. Kuulostaa burn outilta, masennukselta. Siitäkin voi parantua, elämänlaatu kohentuu.
Minullakin tuli nimittäin ensimmäisenä burn out tai työuupumus mieleen. Kyse ei välttämättä ole täydellisestä loppuunpalamisesta vaan niin syvästä väsymyksestä, että kuukausienkaan tauon jälkeen työkunto ei ole vielä palannut. Mutta jos kukaan ei asialla mitään tee, niin kyllähän silloin voidaan niinkin ajatella, että ainakin joku perheessä on oikeasti vastuuntunnoton.
Äiti-ihmiset saavat olla kotona, paeta työelämään, kärsiä masennuksesta, tai lempata perheensä, mutta jos mies jotenkin poikkeaa " virallisesta kaavasta" niin on luuseri. Hoh-hoijaa. Voi teitin miesparkoja...
miehesi on ensin hankittava työ, yritäkää sitten vasta lasta....
älä ala elättää miestä...kyllä se on miehen tehtävä elättää perhe!
Työelämästä syrjäytyy helposti, jää pitkäaikaistyöttömäksi. Minä en katsoisi kauan miestä, joka ilman syytä lorvailee kotona. Jos hänellä on mielenterveysongelmia, pitäisi hakeutua hoitoon ja saada apua. Olisi kyllä syytä olla tosi aktiivinen työhön hakeutumisessa, muuten voi jäädä ilman töitä. Terveellä ihmisellä pitäisi olla työhaluja sen verran, että tosissaan yrittää saada töitä. Kyllä olet ap oikealla asialla, kun olet sitä mieltä, ettei asiat ole ihan ok... Minä en kestäisi miestä, joka elää siivellä, paitsi jos olisi sairaslomalainen tai kuntoutuja eli ihan oikeasti ja tahtomattaan työttömänä/työkyvytön.
Mies on automaattisesti luuseri jo lyhyenkin työttömyysjakson perusteella. Mitäs nämä " hoidan lapseni kotona 15-vuotiaaksi" -lusmuakat ovat? Ai niin, arjen sankareita jotka " uhrautuvat" perheen eteen ja joita tulisi arvostaa enemmän.
vaan yritetään sanoa ap:lle, että jos se ei vieläkään tiedä, mikä on miehen kotona olon todellinen syy, niin nyt alkais olla jo aika puhua. Joko keskenään tai ammattiauttajan luona. Ei miehen toki tarvi tehdä töitä 40 vuotta putkeen, mutta kyllä vaimolla on oikeus tietää, miksi mies viettää " lomaa" ja mitä hän tällä lomallaan tekee.
Jostain syystä kotiäitiä töihin patistava mies ei vaan naisten mielestä ole järkevä ja oikeudenmukainen, vaan sika.
Jos nainen suostuu elättämään, niin kyllä näitä lusmuilijoita on omassakin kaveripiirissä nähty.
En mä mun miestä painostakaan, mutta pitäshän nyt herranen aika sentään jotain tehdä muutakin kun kotona vaan olla...
ap
jos kyseessä olisi tän hetkinen *ihastukseni*, eli siis olisimme vakiintunut pari, niin kävisin mieluusti töissä ja elättäisin häntä, sillä hänen luovuutensa vain kärsii moisista turhuuksista.