Obsidan vai Retafer? Kumpaa rautaa suosittelet raskaana olevalle??
Kommentit (6)
Obsidan. Sinänsä muuten ei ole merkitystä kumpaa rautaa syöt. Taitaa Retafer olle halvempaakin. Toisille sopii toinen ja jaas sitten vastoinpäin.
Kapselia ei saisi avata, se on tarkoitettu nieltäväksi kokonaisena ja kuoren tarkoitus sulaa mahalaukussa. Rautajauhe tekee hampaisiin pysyviä muutoksia.
Hampaiden puhkeamisen jälkeen nestemäistä rautaa saaneiden lasten hampaat ovat värjäytyneet tummiksi. Hampaissa tummat vanat, joita ei saa pois.
" kumpi nimi olisi vauvalleni parempi, Obsidan vai Retafer?" - onneksi ei ihan näin ollutkaan! :D
kun ensin syömäni (neuvoloiden suosittelema) Spartocine ei vaikuttanut. Siitä toisesta rautalääkkestä ei ole kokemusta.
eikä siis pirisrä. Muista, ettet juo maitoa tai kahvia samaan aikaan kun otat tabletin. Juo vaikka appelsiinimehua! C-vitamiini auttaa rautaa imeytymään!
Kunhan hb alkaa nousta, alkaa piristyminenkin varmasti!
vain Kräuterblut-saft auttoi - ja se halvempi suomalainen versio, jossa on Tuuli Matinsalon kuva
t. th