Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mihin kodinhoitohuonetta tarvitaan?

Vierailija
02.10.2006 |

Olen käynyt parissakin uudessa talossa, jotka tuttavat ovat rakentaneet. Kummassakin kodinhoitohuone sellainen pitkänmallinen, jonka toisessa päässä ovi ulos. Kodinhoitohuoneesta kuljetaan myös suihkuhuoneeseen.



Meillä ei ole kodinhoitohuonetta ja ihmettelen mihin sitä käytetään. Pyykkiä ei noin kapeissa tiloissa mahdu kuivaamaan ja meillä puhtaat, kuivat pyykit silitetään heti ja viedään kaappeihin. Siivouskomerolle on tietysti kiva olla oma paikka ja pesukoneelle, mutta täytyykö niitä varten olla oma huone?



kummankin perheen kodinhoitohuone on ollut niin täynnä kaikkea roinaa, että pukuhuoneena sitä ei ole voinut käyttää. Toisella perheellä siellä ei ole edes penkkiä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen minä käytän kodinhoitohuonetta: on edes joskus mahdollisuus rauhoittua eikä kaikki se stressi ole aina silmien alla.



Mutta jos sä tykkäät hoitaa kaiken aina niin ettet tarvitse kodinhoitohuonetta niin et sä sitten ehkä tarvitse.

Vierailija
2/5 |
02.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus khh jossa olis kuraeteinen, olis paljon mukavampi pestä koiran käpälät sisälle tullessa kun pyyhkeellä ei kaikkea ahtaassa eteisessä saa aina irti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi sinne mahtuu tarvittaessa pyykinkuivausteline (en tykkää käyttää kuivausrumpua liian usein) ja silityslauta. Siellä on myös vauvan hoitoalusta.

Vierailija
4/5 |
02.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekä rojukomero eli paikka jossa on urheiluvälineitä ja kumisaappaita yms tavaroita, jotka vievät tilaa, mutta niitä ei voi ulkona kylmässä säilyttää. Ja on sielä se penkkikin, jos haluaa saunan jälkeen istua.

Vierailija
5/5 |
02.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pyykkijutut kaikki. Ja se on sen verran leveä (mitä suosittelen muillekin!), että pyykin mahtuu kuivattamaan telineessä huoneessa. Ja vauvan hoito tietenkin tehdään siinä tasolla ja vieressä olevassa altaassa pestään pyllyt sun muut likaiset jutut (esim. siivous tms). Siitä vaan likaiset vauvan vaatteet, kestovaipat sun muut suoraan (tai lähes) pyykkikoneeseen. Ja narulta suoraan käyttöön.

Ja vaatehuone vieressä. Ja sauna ja suihku. Ja kurasyöppö ulko-oven edessä ja ulkona kuivatusteline ja mattoteline. Tosi kätevää. Suosittelen!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kahdeksan