Kuparikierukan käyttäjät tai siitä tietävät!
Onko normaalia että säännöllinen kierto muuttuu epäsäännölliseksi kuparikierukan laitattamisen jälkeen??
Mulla on aina ollut säännöllinen kierto ja nyt kierukan laiton jälkeen on tulleet parit menkat kierrolla 25-26
Nyt on kiertopäivä 27, mutta menkkoja ei kuulu... Jännittää olenko tullut raskaaksi kierukasta huolimatta. Toivottavasti en, koska olen juuri palaamassa töihin monen vuoden kotona olon jälkeen.
Ja kuinka todennäköistä on tulla raskaaksi kierukasta huolimatta?
Kommentit (4)
eka kierto oli kaikkien aikojen lyhin (27 pv) ja seuraava kaikkien aikojen pisin (38 pv). Sitten tasaantui ja on ollut säännöllinen n. 30 pv
Silti, meillä on suvussa kolme kuparikierukka lasta. Itselläni kuukautiset muuttuivat todella rajuiksi, tulivat sinä aikana miten sattui ja olivat niin kivuliaat, että kierukka jouduttiin poistamaan 4 kk jälkeen laitosta.
Kuparikierukkahan toimii niin, että hedelmöitys voi tapahtua, mutta hedelmöittynyt munasolu ei pääse kiinnittymään kohtuun. Eli periaatteessa voit olla joka kierrossa " raskaana" ja tapahtuu keskenmeno. Itselläni joitakin kertoja tapahtunut niin, että vuoto alkaa vasta noin viikon myöhässä ja on tavallista runsaampaa. Olen kuullut useista kierukkaraskauksista. Muistaakseni kierukan ehkäisyteho on kondomin luokkaa.