Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä tarkoittaa, kun elokuva on K-15 " aikuisteemojen" vuoksi?

Vierailija
07.10.2006 |

Tänään esitettävä leffa Tuomion päivä on lehtitietojen mukaan K-15 aikuisteemojen vuoksi. Tarkoittaako " aikuisteema" seksiä, väkivaltaa, molempia vai jotain muuta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

TUOMION PÄIVÄ (K15)

- kiertävä näyttelijäseurue murhamysteerin jäljillä



Lauantain kymppielokuvana nähdään vuonna 2004 valmistunut englantilainen elokuva Tuomion päivä (The Reckoning). Elokuva on keskiajalle sijoittuva yhdistelmä dekkaritarinaa ja jännityselokuvaa. Se kertoo maata kiertävästä näyttelijäseurueesta, joka joutuu ratkomaan kiemuraista murhamysteeriä pysähtyessään syrjäiseen kylään.



Nuori pappi Nicholas yllätetään perin moraalittomassa tilanteessa ja joutuu pakenemaan seurakunnastaan. Eletään 1300-luvun vaarallisia aikoja ja Nicholas hakee vaelluksellaan turvaa Martinin johtaman näyttelijäseurueen matkasta.



Seurue saapuu pieneen kylään, missä pieni poika on löydetty surmattuna. Epäilyt ovat kohdistuneet mykkään naiseen, joka on muitta mutkitta tuomittu noidaksi ja kuolemaan. Martin päättää laatia näytelmän tästä rikoksesta mutta kun hän Nicholaksen kanssa alkaa tutkia tapahtumia, alkavat he pian uskoa naisen syyttömyyteen.



Kylä osoittautuu salajuonien, epäilysten ja rikosten padaksi, jota vain vallanpitäjiin kohdistuva pelko estää kuumenemasta yli äyräiden. Niinpä puuttumalla liian suoraan asioihin näyttelijät pistäisivät oman henkensä vaaraan, joten he yrittävät paljastaa totuuden näytelmänsä kautta.



Tunnelmiltaan ja juoneltaan hieman Ruusun nimeä muistuttavan Tuomion päivän on ohjannut Paul McGuigan ja sen pääosissa näyttelevät Willem Dafoe, Paul Bettany, Simon McBurney, Gina McKee, Brian Cox, Vincent Cassel ja Elvira Minguez. Espanjan maisemissa kuvattu elokuva perustuu Barry Unsworthin romaaniin.



Vierailija
2/2 |
07.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


että väkivalta siis normaalimpaa ja sallitumpaa nuorisolle kuin seksi... että silleen......

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla