miten voi muka ylittää luottorajansa???
Iltapäivälehdessä kirjoitetaan että rikospoliisi epäilee Jussi Parviaista törkeästä maksuvälinepetoksesta. Parviaisen epäillään ylittäneen korttinsa luottorajan jopa kymmenillä tuhansilla euroilla. Miten niin voi muka käydä? Eikö kortti suljeta jos luottoraja tuolla lailla ylitetään? Tai eikö kaupat muka tarkista ostojen yhetydessä onko kortilla katetta?
Eihän toi ole mahdollistakaan.
Kommentit (3)
Ihan vaan käytteli reilun viikon runsaasti korttia ja varsinkin viikonloppuna. Silloin oli vielä niitä höyläjuttuja eikä kaikki menneet tietokoneella niin höyläpaikoista kuitit menee luottokuntaan esim. kerran viikossa, voi mennä harvemminkin. Ja viikonloppuisin voi ostella, mutta ei ne sinne luottoon mene ku aikaisintaan maanantaina jne.
Pienissä summissa luottorajaa ei tarkisteta, jos ei sitä korttia ole jo suljettu jne.
Eikä mun korttia ei ole koskaan suljettu.
ei kaupat pienissä summissa tarkasta sitä, että onko luottoraja ylitetty, ihan hyvin voi ostella, vaikka luottoraja olisikin ylittynyt. Sinänsä en ymmärrä kyllä sitä, että miten siitä rikos tulee?? Mikä rikos se oikein on, jos ylittää luottorajan?? Jos kuitenkin laskut maksaa.